Dotační programy 2014

Měsíční archív: Červenec 2014

Zateplení střechy

Zateplení střechy je dobré realizovat hned z několika důvodů, přičemž tím nejdůležitějším je právě dobrá tepelná izolace. Střecha je navíc místem, kde se během zimy drží sníh a tak se do domu dostává obrovské množství chladu, naopak během léta je téměř celý den vystavena slunečnímu záření, čímž je dům přehříván.

Problémové je to hlavně ve chvíli, kdy máte v plánu zařídit si podkrovní pokoje, ve kterých očekáváte, že bude během zimy příjemné teplo, naopak během léta vzduch, ve kterém se dá vydržet.

Vhodným zateplením toho pochopitelně můžete dosáhnout, protože v zimě se bude podílet na udržení teploty v domácnosti, během letních měsíců naopak nedovolí, aby teplo pronikalo prostřednictvím střechy dovnitř domácnosti. Vše ale záleží na tom, jaký izolační materiál zvolíte a jak jej následně aplikujete.

Populární se stala v poslední době foukaná izolace. A to hlavně díky velmi jednoduché aplikaci. Foukaná izolace se běžně dostane i do míst, která jsou těžko dostupná, do různých záhybů, které jsou velmi těžko přístupné. Aplikuje se foukáním prostřednictvím stroje, který je napojený na hadici, ze které se izolace po malých kouskách dostává na patřičné místo. Manipulace s hadicí je snadná, hadice je lehká a zateplení střechy je tak hotové během zhruba 3-4 hodin.

Střecha představuje poměrně vysoký únik tepla, je to proto dobré dát si záležet i na výběru vhodného izolačního materiálu. Odborníci a různé stavební firmy vám pochopitelně mohou poradit, vždy byste se ale hlavně měli zaměřovat na tu izolaci, která vyniká svými nehořlavými vlastnostmi, pohlcuje vlhkost, která se tak nedostává dále do domu a zabraňuje různým parazitům a plísním, aby napadali střechu či jednotlivé místnosti.

Vložil Realizace zateplení | Štítek , , , | Zanechat komentář

Zateplení fasád

Fasáda je naprosto nezbytnou součástí každého rodinného domu. Ačkoli zateplení pod finálním nátěrem není vůbec vidět a zdá se tak být pro některé majitele domů naprosto zbytečnou věcí a hlavně si pod ní představují jen vyhozené peníze, opak je v tomto případě pravdou. Každý z nás by si měl dát velmi záležet na tom, aby bylo zateplení fasády zrealizováno naprosto správně a podle stanovených technologických postupů.

Pokud jde o finální nátěr, na něm rovněž velmi záleží a to nejen z hlediska kvality a životnosti, ale i z hlediska vhodných barev. Barva fasády by měla být příjemná už na první pohled, návštěvníka by měla doslova přivítat a i na vás samotné by měla barva působit velmi dobrým dojmem. Volbou špatné, například příliš křiklavé barvy, byste mohli dosáhnout toho, že se sami na svůj dům ani nebudete moct podívat. Zpět ale k izolaci, která je nezbytnou součástí každého domu.

Aby bylo možné izolaci dobře položit je nutné, aby byl vhodně připraven podklad, respektive vnější strana rodinného domu.

Podklad tedy musí být naprosto čistý, zbavený prachu a různých nečistot – například zbytků hlíny a mnoho dalšího, nesmí se na podkladu objevovat ani žádná vlhkost nebo dokonce mastnota. Na přípravě podkladu je dobré dát si skutečně záležet, protože každá i malá chyba by se mohla odrazit na nesprávném provedení zateplení fasády. Poté, co je povrch dokonale připraven, může se začít klást izolační materiál, který je vhodné pokládat zespodu nahoru a to po celém vnějším obvodu rodinného domu. Izolace je na dům lepena, na což si rovněž dejte pozor a následně materiál ukotvěte prostřednictvím hmoždinek. Nakonec se už zarovnají jen některé rohy a ostré hrany a přechází se na finální úpravu.

Realizaci zateplení fasády rozhodně není dobré provádět bez zkušeností.

Vložil Zateplení bytových domů | Štítek , , , | Zanechat komentář

Zateplení fasády svépomocí

Pokud jde o zateplení, vždy se jedná o poměrně náročnou práci, kterou rozhodně není dobré provádět zcela bez zkušeností. Pochopitelně se na internetu dá najít celá řada návodů, dokonce i videonávodů, na jejichž základě je možné snadno a rychle stanovit postup práce, který následně přenesete do reality.

Zateplení fasády ale není tak jednoduché, jak to na první pohled může vypadat na videu a navíc se během realizace mohou objevit problémy, které vyřeší nebo s jejich nápravou poradí pouze ten, kdo v dané profesi pracuje. Máte-li ovšem zkušenosti, není důvod, abyste realizaci zateplení fasády rodinného domu přenechávali specializované firmě a tak se vystavili daleko vyšším nákladům, ale vše si můžete zajistit zcela sami.

Největší problém při realizaci svépomocí představuje lešení, které rozhodně nemá doma v garáži každý z nás. Jak tedy naložit s tímto drobným, ale velmi podstatným problémem?

Chybí-li lešení, problém je na světě, protože není možné fasádu dodělat i do vrchních pater domu. Minimálně jedno patro lešení tak bude bezpochyby potřeba, aby bylo možné i celou práci dotáhnout do konce. Obrátit se proto můžete na některé firmy, které pronajímají lešení na smluvenou dobu. Nejedná se přitom o žádné horentní sumy, které budete muset za pronájem lešení zaplatit. Nelze navíc zapomínat ani na to, že zateplení fasády s následným nátěrem netrvá několik měsíců, ale pouze několik dní. Obraťte se proto na nejbližší společnost ve vašem okolí a pronajměte si lešení na minimálně tři dny.

Otázka, za jak dlouhou dobu je možné realizovat zateplení fasády s následným finálním nátěrem, je neurčitá. Záleží hlavně na tom, jak velká je plocha pro zateplení a také, jaká je přízeň počasí.

Nezapomínejte, že konečný nátěr je možné nanášet jen za určitého počasí, což je vhodné předem zjistit. Snadno by se vám pak mohly na fasádě udělat fleky.

Vložil Realizace zateplení | Štítek , , , | Zanechat komentář

Zateplení panelových domů

Všichni velmi dobře známe panelové domy. Někteří v nich bydlí stále, někteří naopak v minulosti bydleli. Panelové domy se vyznačují velmi špatnými vlastnostmi z hlediska zvukové i tepelné izolace, k čemuž ale nepřispívá jen jejich konstrukce, ale i současný stav fasády a samozřejmě oken, které je nutné vyměnit ještě předtím, než je realizována samotná fasáda a její zateplení. Zateplení panelových domů je více méně totožné, jako je tomu právě u rodinných nebo jiných bytových domů. Zásady i pravidla jsou naprosto stejná a to ostatně platí i v rámci použitých materiálů na zateplení. Nejčastěji je používána právě minerální vata a polystyren, které se vyznačují velmi dobrými zvukově i tepelně izolačními vlastnostmi, jaké lze vůbec v rámci výběru izolačního materiálu hledat.

Minerální vata je ale přeci jen o něco oblíbenější a to nejen v rámci zateplení panelových domů, ale i z hlediska zateplení domů rodinných, protože se vyznačuje daleko lepšími nehořlavými vlastnostmi – více méně se jedná o zcela nehořlavý materiál.

U panelových domů vznikají několikanásobné výdaje a to nejen z hlediska pořízení izolačního materiálu, ale i v souvislosti s realizací anebo pronájmem lešení. Je proto nutné dobře vybírat, ale nikdy není dobré šetřit právě na vhodném materiálu. Pozor je nutné dát i na dobře a správně odvedenou práci, kterou by měla provádět specializovaná firma zabývající se zateplováním fasád panelových domů.

Naprosto běžně se u panelových domů používá 14 centimetrů silná izolace, ale lze zvolit i daleko silnější vrstvu. Obecně se to ale nedoporučuje, protože budova musí tak jako tak dýchat a při vysokém stupni zaizolování by se mohl přestat v budově a jednotlivých bytech samovolně vyměňovat vzduch.

Obyvatelé by tak byli nuceni prakticky denně větrat v daleko větší míře, mohly by se dokonce začít uvnitř rosit okna a rámy.

Vložil Zateplení bytových domů | Štítek , , , | Zanechat komentář

Kontaktní zateplení

Zateplení fasády je naprosto nezbytnou součástí všechny rodinných i bytových domů. Díky zateplení domu je možné zabránit poměrně vysokým únikům tepla, což se podílí na vysokých tepelných ztrátách a tak i na vysokých finančních nákladech v rámci nákladů.

Kontaktní zateplení fasády se navíc řadí mezi nejčastěji používané formy realizací. Jak je tedy možné provádět kontaktní zateplení fasády a pro které rodinné domy je kontaktní zateplení fasád naprosto nevhodné? Poradíme vám!

V první řadě nutno zmínit, že kontaktní zateplení fasády je naprosto nevhodné pro vlhké zdivo nebo v oblastech, které se vysokou vlhkostí vyznačují. V takových situacích je naprosto vhodná provětrávaná fasáda, která zajistí dokonalé odvětrání zdiva a navíc nebude zadržovat vlhkost. Pokud jde o ceny, provětrávané i kontaktní zateplení rodinných domů vychází cenově zhruba stejně. Jak si ale poradit se samotnou realizací? Zde je jednoduchý postup!

  • příprava fasádního pokladu 
  • založení fasádního obkladu 
  • nalepené fasádních desek 
  • ukotvení izolantu hmoždinkami 
  • zabroušený a vyztužení hran izolace 
  • penetrace izolačního podkladu 
  • natažení základní speciální výztužné vrstvy 
  • nanesení povrchové úpravy 

Ačkoli se zdá být postup velmi dlouhý a hlavně složitý, opak je pravdou. Celou fasádu na rodinném domě je možné realizovat při několika lidech během několika dní. Postup se pochopitelně může měnit hlavně v souvislosti s použitými materiály. Těch je v současné době k dispozici celá řada a vždy je dobré v tomto případě nešetřit. Obecně platí, že čím kvalitnější materiály budete volit, tím víc ušetříte a hlavně vám izolace fasády vydrží desítky let.

Vložil Zateplení fasády | Štítek , , , | Zanechat komentář

Zateplení stropu zevnitř

Potřebujete nutně zredukovat náklady na vytápění? Potřebujete zvýšit tepelnou pohodu v domácnosti? Pak je na čase, abyste se začali zajímat o zateplení svého domu. Pokud jde o stěny a podlahy, ty jsou zateplovány často už při samotné stavbě. V současné době je velmi populární foukaná izolace, která představuje poměrně jednoduchý způsob aplikace. Na stropy je ale stále častěji zapomínáno, ale mohou to být právě stropy, které představují poměrně vysoký únik tepla. Jak ale izolovat strop, abyste se do budoucna navždy vyhnuli vysoké spotřebě energií?

Zateplení stropu představuje sice poměrně náročnou práci z hlediska realizace a pochopitelně jde i o finančně náročnou záležitost.

Zateplení stropu je možné realizovat hned dvěma různými způsoby, přičemž vždy je vhodné konzultovat s odborníkem, jaká varianta je právě vhodná pro váš rodinný dům, případně byt.

Zateplení stropů s pomocí sníženým podhledem

Snížené podhledy jsou v tomto případě aplikovány na spodní stranu stropu. Jedná se o speciální izolační desky, které se přichycují ke stropu a je zde nutné použití ještě izolační minerální vaty, kterou je nutné aplikovat hlavně z důvodu požární bezpečnosti. V tomto případě je ale velkou nevýhodou, že dochází ke snížení stropu v celé místnosti a to až o několik centimetrů. Výrazně se tak tato stavební úprava, i když je považována za jednu z nejlepších variant, podepisuje na velikosti jednotlivých místností.

Zateplení stropů z podlahy půdy 

Jde o formu zateplení, která není tak často realizována. Je totiž nutné, aby byly stropy izolovány prostřednictvím půdních prostorů, respektive se bude jednat o izolaci podlah na půdě. V tomto případě je ale nutné, aby byly nejen zvoleny velmi kvalitní a poměrně drahé izolační materiály, ale navíc půda nesmí být obyvatelná.

Vložil Jak zateplit stropy | Štítek , , , | Zanechat komentář

Zateplení rodinných domů

Náklady na vytápění rodinných domů jsou rok od roku vyšší a vyšší. V souvislosti s úsporou energie tak majitelé domů často volí takové prostředky, které značně snižují roční náklady a navíc mají dlouhodobý efekt v rámci úspor. Obecně je známo, že zateplení fasády eliminuje zhruba 30% tepelných ztrát. Když k tomu přičteme kvalitní okna a zateplení vnitřních stěn domácnosti, může se vám dostat více jak polovičního úniku tepla. Jak si ale poradit v rámci volby správného způsobu fasády? Poradíme vám!

Obecně vzatu existují dva základní druhy realizace fasády na rodinných domech. Jedním z nich je kontaktní fasáda, druhým typem je pak provětrávaná fasáda.

Kontaktní fasáda rodinného domu 

Jedná se doposud nejpoužívanější postup, jak jsou fasády zateplovány. Izolant, v tomto případě buď minerální vata, nebo polystyren, je pevně přichycen na současnou fasádu nebo stěny rodinného domu. Jde o velmi dobře dostupnou realizaci fasády, kterou lze snadno aplikovat a navíc se vyznačuje velmi dlouhou životností. Kontaktní fasáda rodinného domu představuje ale i jisté nevýhody, které jsou ostatně spojeny s prakticky každým materiálem. Jednou z nevýhod je poměrně vysoká hořlavost používaných materiálů a poměrně vysoká cena, která je spojena hlavně s nákupem izolačních materiálů.

Provětrávaná fasáda rodinného domu 

Provětrávaná fasáda je často realizována hlavně tam, kde je poměrně vysoký stupeň vlhkosti. Obkladové materiály jsou velmi pevné a hlavně dokonale zabraňují vodě a vlhkosti, aby se dostali přímo na stěny rodinného domu. Vždy je volen vhodný izolační materiál, který je následně zakryt speciální obkladovou deskou. Mezi deskami je třeba dělat určité rozestupy, aby se k izolantu dostával vzduch, ale nikoli vlhkost nebo voda. A pokud jde o vhodný obkladový materiál, volbu je vhodné nechat vždy na odborníkovi, který podle aktuálního stavu domu zhodnotí, jaký typ materiálu bude ten nejlepší.

Vložil Zateplení fasády | Štítek , , , | Zanechat komentář

Dotace na zateplení

Rok 2014 je rokem dotačního programu Zelená úsporám. Máte-li rodinný dům, který po všech stránkách rekonstrukce a zateplení velmi strádá, i vy máte možnost žádat o dotaci na zateplení svého domu. Nejde ale jen o zateplení stěn, stropů, podlah nebo střechy rodinného domu. Dotace je v souvislosti se snížením energetické náročnosti budovy poskytována i v oblasti výměny oken a dveří. Jaké jsou tedy vaše možnosti a jaké jsou podmínky pro získání dotace na zateplení rodinného domu?

Podmínky pro získání dotace jsou poměrně přísné, ale lze jich dostát.

V souvislosti s podmínkami je nutné uhradit i zpracovatele posudků, které jsou naprosto nezbytnou součástí žádosti o přiznání dotace. V první řadě si tedy najděte vhodného projektanta a energetického specialistu, kteří se zaměří na zpracování odborných posudků. K žádosti je tak nutné doložit od specialistů vypracovaný nejen energetický posudek, ale navíc i projektovou dokumentaci, jejíž vypracování podléhá zákonu o autorizaci a výkonu povolání – mohou vypracovat pouze inženýři, způsobilý architekti nebo technici. Pokud jde o autorizované osoby, lze je najít na v kompletním seznamu Zelené úsporám, který se nachází na oficiálních stránkách dotačního programu. Mimo jiné se zde nachází i seznamy všech odborných pracovníků a firem, které jsou oprávněny realizovat zakázky a dodávat materiál pro zateplení budov. K žádosti je navíc nutné přiložit stavební povolení, pokud je pro danou práci vyžadováno – vždy se doporučuje konzultovat předem a vystavění nějakou dobu trvá. Pokud jde o vyplnění žádosti o přiznání dotace, budete muset formuláře vyplňovat hned dvakrát. Jednou v elektronické podobě, podruhé je třeba doručit tištěnou žádost přímo na Státní fond životního prostředí České republiky.

Poslední kroky už se týkají hlavně již zmíněného fondu. Vaše žádost bude přezkoumána a následně akceptována bude-li všechno v pořádku.

Vložil Zateplení rodinného domu | Štítek , , , | Zanechat komentář

Vata na zateplení stropu

Zateplení stropu se vyplatí v každém případě. Ať už je nad stropem obytný prostor, půda nebo jakákoli obytná či neobytná místnost, strop představuje výrazný prostředek v rámci tepelných ztrát. V současné době se navíc přímo nabízí několik desítek variant, jak zateplit strop, jaký materiál zvolit a to nejen z hlediska svých tepelně-izolačních vlastností, ale i například z hlediska aplikace. Jednou z možností je i izolační vata, která se řadí mezi jeden z nejpoužívanějších materiálů v současné době používaných na zateplení vnitřních stran domácnosti. Používá se tak nejen pro zateplení stropů, ale i obvodových stěn nebo podlah či vnitřních stran střech.

Obecně lze rozlišit dva různé druhy vat, které jsou běžně používány v rámci zateplení.

Minerální vata 

Pokud jde o vlastnosti minerální vaty, právě z tohoto důvodu se řadí mezi nejpoužívanější společně se skelnou vatou. Minerální vata vyniká hlavně velmi dobrou zvukovou nepropustností a požární odolností. Minerální vata se řadí mezi nejméně hořlavé izolační materiály, které jsou v souvislosti se zateplováním domu používány. Její výroba je velmi složitá, probíhá tavením kamenin, do kterých jsou přimíchány sklo neb koks a další látky. Roztavená hmota je následně vázána do vláken a tvoří tak minerální vatu.

Skelná vata

Skelná vata se rovněž řadí mezi nejpoužívanější izolační materiály a oproti minerální vatě je podstatně levnější, za což může hlavně daleko jednodušší výroba. Už dávno neplatí, že se skelnou vatou je práce náročná, protože se při práci s ní částečky chytají na tělo a svědí. Moderní technologie jdou stále dopředu a v současné době je práce se skelnou vatou poměrně snadná a hlavně rychlá. Skelná vata je balena do pásů, se kterými lze velmi snadno manipulovat a ihned po rozbalení pásu nabývá materiál svých skutečných rozměrů.

 

Vložil Jak zateplit stropy | Štítek , , , , | Zanechat komentář

Vnitřní zateplení

To, jak vypadá na první pohled vaše domácnost a jak se v ní cítíte je velmi důležité a zdá se, že i v současné době rozhodující. Pokud ale z vašeho domova uniká teplo a roční náklady na vytápění přesahují všechny roční úspory, pak je třeba se zamyslet, zda by domácnost neměla projít kompletní změnou hlavně z hlediska zateplení vnitřních stěn, stropů a v některých případech se zateplení týká i podlahy. Ať už se jedná o rodinný dům nebo byt, je třeba jej zbavit vlhkosti, plísní, veškerých škodlivin a hlavně zabránit úniku tepla v rámci jednotlivých místností.

Ačkoli je zateplení domácnosti poměrně finančně nákladnou záležitostí, vždy byste měli dát přednost kvalitním materiálům a dobře odvedené práci před nízkými náklady na celou realizaci. Je třeba si uvědomit, že i když investujete do zateplení více peněz, během prvních let se vám investice vrátí na složenkách za vytápění. Změna je to trvalá a vy sami pocítíte, že v domácnosti vládne daleko lepší tepelná pohoda. U vnitřního zateplení je pochopitelně problém, že ať už zateplujete strop či stěny, vždy je nutné domácnost kompletně zbavit nábytku. To ostatně platí hlavně v případě, že plánujete zateplovat podlahy, které jsou rovněž velkým podílníkem na úniku tepla. Je-li celá domácnost správně tepelně zaizolována, lze ušetřit až 80% nákladů na kompletní vytápění.

V souvislosti s vnitřním zateplením se vždy mluví jen o naprosto nezpochybnitelných výhodách, které souvisí právě s budoucími náklady na obývání domácnosti. Lze ale zmínit i nevýhody. Jednou z nich je například fakt, že se zateplením domácnosti z vnitřních stran se značně zmenšuje prostor a to po všech stránkách, pokud izolujete stropy, stěny i podlahy. Vždy je ale nutné správně zvolit izolační materiál, s čímž je dobré se poradit u specialistů, kteří zároveň odvedou veškerou práci za vás.

Vložil Zateplení rodinného domu | Štítek , , , | Zanechat komentář