Dotační programy 2014

Nízkoenergetické domy

Zájem o nízkoenergetické a pasivní domy v České republice značně roste. Zájem roste, stejně jako rostou ceny energií a právě to je onen důvod, proč raději investovat do nízkoenergetického domu. Obecně se za nízkoenergetické domy považují ty rodinné domy nebo budovy, jejichž roční spotřeba tepla v rámci vytápění činí maximálně 50 kWh/m2. Hodnota je to maximální, nízkoenergetické domy mají obecně až několikanásobně nižší spotřebu, než je tomu právě u klasických rodinných domů nebo budov. Rozdíl mezi nízkoenergetickým a pasivním domem je značný, u pasivních domů činí maximální spotřeba tepla do 15 kWh/m2 za rok.

Pokud jde ale o samotnou stavbu, zase takové rozdíly zde nehledejte, ačkoli pro stavbu pasivních domů platí trošku jiné parametry. Avšak i pro nízkoenergetické domy platí několik základních zásad, které je nutné dodržovat. Na všechna specifika je navíc nutné hledět už při plánování stavby.

  • prosklené plochy nízkoenergetických domů jsou orientovány převážně na jih 
  • maximální roční spotřeba tepla musí činit do 50 kWh/m2 
  • dům musí disponovat strojním větráním s rekuperací 
  • používány jsou nadstandardní tepelné izolační materiály 
  • nízkoenergetický dům musí mít kompaktní tvar bez výčnělků 
  • jednotlivé komponenty domu musí být vyvážené

Stavbu každého domu provází projekt. V tomto případě je nutné si dát na jeho vypracování skutečně záležet. To ostatně platí i v rámci výstavby, kterou by měla provádět jedna specializovaná firma. U nízkoenergetických domů se výrazně nedoporučuje, aby byla práce zadávána jednotlivcům podle jejich profesního zaměření. Firma se o celou stavbu postará, ručí za její kvalitu, což se o jednotlivcích – většinou živnostnících, říct nedá. Dokončení celé stavby ale ani zdaleka není všechno. Energetický specialista následně musí doložit na základě výpočtů tzv. měrnou spotřebu tepla. Pokud dům nepřesahuje již zmíněnou maximální hodnotu, lze jej považovat za nízkoenergetický.

Mohlo by Vás zajímat:


Tento záznam byl zaslán Domy s nízkou spotřebou tepla a označen , , , . Záložka je zde.

Similar posts

Komentáře jsou uzavřeny.