V dnešní době průměrný počet hodin, které lidé tráví uvnitř, daleko přesahuje množství času, který věnujeme využívání výhod venku. Abychom byli přesní, jak lidstvo pokračuje v odlesňování planety a znečišťování čerstvého vzduchu, mnoho lidí nemá ani přístup k dotyčným výhodám. S ohledem na to, že se nemůžeme vždy přiblížit zeleni, přišli přední pedagogové biofilního designu s několika způsoby, jak nám zeleň přiblížit.
Co je biofilní design?
Pojem „biofilie“ zavedl Erich Fromm ve své knize The Anatomy of Human Destructiveness , ve které tyto pojmy popsal jako „vášnivou lásku k životu a ke všemu živému…ať už v člověku, rostlině, myšlence nebo sociální skupina.“ Později tento termín zpopularizoval biolog Edward Wilson díky své knize Biophilia .
Nature by Design: The Practice of Biophilic Design , kterou napsal Stephen R. Kellert, myšlenkový lídr v oblasti biofilního designu, rozebírá koncept biofilního designu, jeho cíle a způsoby jeho implementace v našem každodenním životě. Biofilní design se snaží uspokojit naši vrozenou potřebu začlenit přírodu do moderních budov a měst a vytvořit dobré prostředí pro lidi jako biologické organismy. Tohoto spojení s přírodním prostředím je dosahováno přímým i nepřímým kontaktem s přírodou a také určitými prostorovými a místními podmínkami.
Jak je biofilní design přínosný pro lidstvo?
Kromě přínosů pro životní prostředí se předpokládá, že biofilní design má řadu výhod pro fyzické a duševní zdraví , jmenovitě zvýšení fyzické kondice, snížení krevního tlaku, zvýšení pohodlí a spokojenosti, snížení stresu, úzkosti a deprese a zvýšení tolerance bolesti. Biofilní města mají pravděpodobně vyšší úroveň sociální konektivity a lepší schopnost zvládat životní krize, což má za následek nižší míru kriminality a nižší míru násilí a agrese.
Efektivní biofilní design:
- vyžaduje opakované a trvalé zapojení do přírody (příležitostná nebo izolovaná zkušenost není přínosná);
- zaměřuje se na prvky přírody, které prokazatelně přispívají ke zdraví, kondici a pohodě lidí;
- podporuje emocionální vazbu na konkrétní prostředí a místa;
- podporuje spojení mezi lidmi a jejich prostředím, posiluje vztahy a pocit členství ve smysluplné komunitě;
- podporuje vzájemné upevňování kontaktů s přírodou a integrovaná architektonická řešení.
Biofilní interiérový design
Přestože lze biofilní přístup implementovat jak do vnějších prvků budovy, tak do designu interiéru, v tomto článku se zaměříme na ten druhý, abychom ukázali, jak může přesahovat pouhé zaplnění prostoru rostlinami v květináčích.
Světlo a vzduch
Přirozené světlo je jednou z klíčových součástí, která zajišťuje pohodu obyvatel prostoru, umožňuje orientaci na den, noc a roční období, usnadňuje pohyb a přispívá ke komfortu. Přirozené světlo můžete integrovat do interiérového designu prostřednictvím světlíků, skla, atrií, kanceláří a reflexních materiálů.
Přirozené větrání je také důležité pro podporu lidského pohodlí a produktivity. Změny v proudění vzduchu, teplotě a vlhkosti jsou dosaženy použitím oken a dalších technických strategií.
Nechte žaluzie otevřené, kdykoli je to možné – poskytují výhledy ven, což je základní podmínkou biofilního designu.
Voda a oheň
Voda je zakomponována do interiérového designu prostřednictvím bazénů, akvárií a dalších vodních ploch, čímž pomáhá zmírnit stres a zlepšit zdraví a výkonnost.
Oheň poskytuje pohodlí, teplo a pohyb. Pozitivní přítomnost ohně v interiérovém designu lze realizovat prostřednictvím stavby krbů a krbů. Lze jej také simulovat pomocí světla, barev a pohybu.
Rostliny a zvířata
Rostliny poskytují základní spojení s přírodou v interiérovém designu; mohou snížit stres, zlepšit pohodlí a zvýšit výkon a produktivitu. Začlenění rostlin do biofilního designu vyžaduje hojnost, protože začlenění několika rostlin neposkytne požadovaný přínos.
Některé způsoby, jak toho dosáhnout, by mohly být použití zelených stěn, vertikálních zahrad, botanických soch, květinových instalací nebo mechových mozaik – nebo jednoduše spousty rostlin v květináčích ve vašem interiéru.
Častý kontakt se zvířecím životem podporuje duševní stimulaci a potěšení. Takový kontakt lze dosáhnout přímo prostřednictvím krmítek, zahrad, akvárií, voliér atd. Pokud však tyto funkce nedokážete začlenit, moderní technologie, zejména webové kamery, video nebo pozorovací dalekohledy, mohou simulovat zážitky se zvířecím životem.
Počasí
Kontakt s počasím je zásadní pro lidskou zdatnost a přežití. Vystavení povětrnostním podmínkám v interiéru lze dosáhnout úpravou proudění vzduchu, teploty, barometrického tlaku a vlhkosti.
Obrazy přírody
Obrazy přírodních scenérií a funkčních ekosystémů mohou být emocionálně i intelektuálně uspokojivé. V interiérovém designu můžete využít fotografie, obrazy, videa, počítačové simulace atd. Mějte na paměti, že tyto nepřímé reprezentace přírody musí být hojné, aby byly účinné.
Přírodní materiály
Do svého interiéru nezapomeňte zakomponovat různé přírodní materiály, jako je dřevo, kámen, kůže (včetně umělé nebo rostlinné kůže), bambus, korek, vulkanizovaný kaučuk atd., ale i přírodní tkaniny, jako je bavlna, len, vlna a další.
Přírodní barvy
Barva v biofilním designu je soustředěna kolem tlumených zemitých tónů, jako je zelená, modrá a hnědá. Jasné barevné skvrny používejte opatrně (mohou sloužit jako prostředek k znázornění určitých environmentálních jevů, jako jsou květiny a rostliny, duha atd.) a nepoužívejte vysoce umělé tóny.
Naturalistické tvary a formy
Biophlic design vychází vstříc „nedokonalým“ naturalistickým tvarům a formám, které způsobují, že statické prostory mají dynamické kvality živých systémů. Inspirovat se můžete ve wabi-sabi , což je japonská estetika, která nás vybízí k hledání krásy v asymetrii, drsnosti, jednoduchosti a dalších přirozených nedokonalostech.
Wabi-sabi také vyzdvihuje další princip biofilního designu, kterým se mění přirozená patina, ke které v průběhu času dochází. Vzhledem k tomu, že příroda se s časem neustále mění, přizpůsobuje a stárne, wabi-sabi designy využívají organické materiály, z nichž některé jsou náchylné na povětrnostní vlivy a změnu barev (např. světlé dřevo, přírodní tkaniny, kůže), což nám umožňuje pozorovat tyto přirozené změny v zastavěném prostředí.
Přírodní geometrie
Geometrické vzory nalezené v přírodě mohou doplnit váš biofilní interiérový design. Patří mezi ně samo-opakující se, ale různé vzory, které jsou spíše sinusovité než tuhé (např. čtverce, trojúhelníky) umělé geometrie. Příklady přírodních geometrií zahrnují vlnky na vodě, plástev (šestiúhelník), hadí kůži a různé fraktály.
Dalším příkladem přirozené geometrie je Fibonacciho posloupnost – rekurzivní posloupnost, ve které je každé číslo součtem dvou předcházejících: 0, 1, 1, 2, 3, 5, 8, 13, 21, 34, 55, 89. , 144… Jako vzor tvoří spirálu, která se objevuje v celém přírodním světě: šišky, rostliny aloe, slunečnice, lastury nautilů, ocasy chameleonů atd.
Biomimikry
Biomimikry jsou opatření v přírodě, která lze použít k řešení lidských problémů nebo k uspokojení našich potřeb. Například mechové stěny a eko podlahové panely mohou sloužit jako řešení pro snížení hluku v interiérovém designu. Dalším příkladem může být vlněná deka, která uspokojí více potřeb: zahřeje, poskytne příjemný smyslový pocit při dotyku a přidá na celkové útulnosti místnosti.
Kulturní a historické prvky
Přidání kulturních a historických prvků do interiérového designu poskytuje emocionální spojení s místem – pocit připoutanosti, který povzbuzuje jednotlivce, kteří obývají prostor, aby udržovali své vybudované prostředí. Kulturní a historické prvky lze do designu začlenit mnoha způsoby: prostřednictvím obrázků, dekoračních prvků , rostlin reprezentujících místní flóru atd.