Jak zajistit, aby tmavá místnost vypadala jasněji?

Z různých důvodů může být interiér místnosti bez významného světla. Ať už do vašeho pokoje nedostává dostatek okolního světla nebo vaše tmavé stěny pohlcují všechno světlo, pokud jsou vám problémy s temnou místností povědomé, nepropadejte panice – jednoduché techniky a doporučení se stanou klíčem ke zlepšení prostředí vašeho domu, bytu nebo dokonce kancelář.

Zajímá vás, jak udělat místnost světlejší? Číst dál!

Umístění a orientace oken

Pokud se chystáte ke koupi nového domu nebo bytu, nenechte si ujít šanci vybrat si ten s okny orientovanými na východ, západ nebo jih. Na rozdíl od rezidencí orientovaných na sever toto řešení dostává mnohem více slunečního světla. Pokud máte obavy z letních veder, můžete snadno ochránit svůj obytný prostor před vysokým letním sluncem a udržet požadovanou teplotu.

Pokud se chystáte plánovat svůj vlastní „hrad“, pak nemůžete nebrat v úvahu orientaci oken. Místnosti, ve kterých strávíte nejvíce hodin, umístěte do prostor s dobrou kapacitou přirozeného světla.

Vyberte Světlé barvy pro Světlo

Pokud již máte temnou místnost, se kterou můžete pracovat, lze váš problém vyřešit různými způsoby a nemusíte se soustředit pouze na jednu metodu. Dobře promyšlená kombinace vám pomůže dosáhnout větších výsledků. První věc, kterou je třeba při navrhování zvážit, je však všude zvolit lehčí varianty.

Vzhledem k tomu, že všechny barvy mají své vlastní reflexní schopnosti, nábytek a dekorační prvky budou absorbovat méně světla, pokud jsou v béžových nebo vzdušných hnědých tónech. Barevné kontrasty není třeba ignorovat, ale výhodnější je volit velké předměty světlých odstínů (např. bílá) a zvolit podlahu s podobným světlým tónem.

Nábytek vs. Světlo: Co si vybrat?

Platí pravidlo, čím méně nábytku, tím lépe. V každém případě se důrazně doporučuje vyhnout se těžkému tmavému nábytku a volit nábytek s nízkým profilem a minimalistické designy . Tím zvýšíte míru odrazu světla v místnosti.

Preferujte reflexní úpravu

Pokud se nechcete řídit tradičními metodami, ale přesto chcete tmavou místnost zesvětlit, zde je několik jednoduchých triků. Zákazníci mohou snadno ozdobit okolní prostředí v těžkých tónech a přitom zachovat dojem vzdušnosti, pokud zvolíte předměty s lesklým efektem. Od průsvitného nábytku po reflexní konferenční stolky – zvýšíte funkčnost třpytivých předmětů a uplatníte jejich akrylové akcenty ve svůj prospěch.

Zrcadlový efekt

Zrcadla mají bezpochyby obrovský vliv na osvětlení místnosti. Takže, pokud je přidáte moudře, úkol udělat místnost lehčí bude vyřešen bez potíží. Všimněte si, že je nutné umístit zrcadla tak, aby odrážela okno nebo světlou stěnu.

Lesklý strop

V dnešní době je oblíbeným designovým trendem použití lesklých stropů. Důvod je zcela zřejmý. Na jedné straně to pomáhá vytvořit vizuální iluzi, že váš pokoj je větší, konkrétně vyšší, než ve skutečnosti je. Na druhou stranu má tato povrchová úprava zvýšenou schopnost odrážet světlo, takže přidává zvláštní prvek k vnímání prostoru.

Nátěr stěn

Opět platí jasné pravidlo: chcete-li místnost zesvětlit, je vaším nepřítelem tmavá barevná paleta a je lepší zvolit místo ní světlou. Stejná teorie platí pro nátěry stěn. Měli byste zvolit ještě jasnější materiály a textury, než bylo původně plánováno, protože v podmínkách slabého osvětlení se budou stále zdát méně intenzivně pigmentované.

Přidejte barvy slunce

Odborníci se domnívají, že život v příliš tmavé místnosti má hluboce negativní vliv na duševní a emocionální zdraví člověka. Abyste se tomuto důsledku vyhnuli, prosvětlete místnost přidáním jasných akcentů do vašeho interiéru. Například červené, žluté a oranžové tóny zlepší vaši náladu a opticky rozjasní tmavé prostředí.

Řekněte „Ne“ záclonám

Pokud jde o to, aby tmavá místnost vypadala světleji, mnoho lidí přeceňuje složitost efektivních řešení. Mějte na paměti, že vám to poskytne příjemnou příležitost zbavit se staromódních designových tradic. Zapomeňte na tmavé těžké závěsy – zvolte minimalistické okenní odstíny, světlé a vzdušné drapérie nebo jejich alternativy. Další možností jsou okna bez povrchové úpravy. Hlavní je umožnit sklu, aby co nejvíce šířilo světlo.

Jemné dekorace

Pokud toužíte vyhrát tuto válku a změnit prostor kolem sebe, pak vaše láska k tmavým tónům a odstínům nemůže existovat bez kompromisů. Co to znamená? Tmavý nábytek není nutností sladit s podobně barevnými dekorativními prvky. Neváhejte zvolit světlejší možnosti, jako je výměna těžkých hnědých květináčů — tato a další podobné změny vám pomohou snížit míru absorpce světla v místnosti.

Lehké ložní soupravy

Je důležité, abyste se v prostoru, kde trávíte hodně času, cítili pohodlně a útulně a ložnice často trpí nedostatkem světla. Aby se tento problém navždy odstranil, mohou si spotřebitelé vybrat lehké ložní soupravy s vynikající odrazivostí. To samozřejmě neznamená, že musíte sáhnout pouze po bílých řešeních – k dispozici máte krémové tóny, teplé barvy a hedvábné textury.

Myslete na světelné zdroje

Chcete-li, aby strop vypadal vyšší a místnost byla světlejší, zkuste použít velké lampy a sklo nebo stínidla na lampy, jejichž světlo bude osvětlovat stěnu zdola nahoru. Nebojte se experimentovat a v případě potřeby změňte umístění a množství přídavných světelných zdrojů. Tímto způsobem budete moci vytvořit hřejivou a útulnou atmosféru, abyste si svůj domov ještě více užili.

Vyzkoušejte jasné a studené lampy

Kromě zvýšení počtu svítidel, jako jsou stropní světla nebo stolní a podlahová řešení, můžete do svého prostoru vnést více lesku zlepšením kvality světelných zdrojů. Lampy ve studené bílé barvě budou vaším nejlepším řešením. S pokročilými LED lampami a svítidly dosáhnou lidé větší rozmanitosti, protože uživatelé mohou nastavit odstín světla.