Podle čeho všeho se buduje cena elektřiny na trhu?

V posledních letech se kvůli mnohým celosvětovým krizím dostaly ceny energií doslova na enormní hladinu. Většina lidí nikdy nezažila tak výrazné podražení energií, pro mnohé dokonce bylo takové zvýšení ceny energií pádem na okraj chudoby.

Proto se mnozí začali ptát a zajímat se. Jak je to vůbec možné? Jak se stanovuje cena energií a jak moc velkou páku na to mají samotní distributoři? Na to vše a mnohem více se podíváme na následujících řádcích!

Poskytovatelé mají jen minimální vliv

Samotní poskytovatelé a distributoři v rámci distributorských sítí mají určité možnosti. To ale neznamená, že například dodavatel elektřiny Teplice dokáže ovlivnit výrazně cenovou politiku na trhu. V případě dodavatelů se muselo navyšování cen realizovat hlavně kvůli vyšší náročnosti na distribuci jako takovou. Vyšší ceny paliv do pohotovostních vozů, dražší provozy poboček a mnohé další. V této míře rozhodně museli poskytovatelé navýšit finální cenu, ale rozhodně to není hlavní složka celého nepříjemného zdražení.

Propočet elektřiny podle výrobního zdroje

Abychom pochopili celý propočet ceny elektřiny, musíme se podívat na princip fungování celého systému. Samotní dodavatelé elektřiny jsou víceméně už koncovým bodem a mají pouze omezené možnosti, jaké procento výsledných cen mohou ovlivnit. Zásadním problémem je ekonomický trh, jeho stabilita a cena komodit, ze kterých se elektřina vyrábí. Vzhledem k tomu, že už i v ČR začalo omezování uhelných elektráren a využívá se v elektrárnách spíše plynu. Automaticky se tak bohužel jeho vysoká cena odrazila na prudkém vzestupu cen elektřiny.

Ceny plynu jako největší problém

Právě ceny plynu se staly zásadním problémem, protože s odstřižením obchodních cest směrem na východ kvůli válce na Ukrajině, začala cena plynu prudce stoupat. Zásobníky mají opravdu jen přesně danou kapacitu a každý dodavatel plynu má své procento, na které může sáhnout. Pochopitelným efektem tak je, že pokud je něčeho na trhu nedostatek, tak to navyšuje pořizující cenu. Jedinou cestou, kterou se již naštěstí povedlo nalézt, je náhrada za prozatím ztracené distribuční kanály z východní Evropy.