10 trendů utvářejících budoucí architekturu

Moderní svět se vyvíjí a vyvíjí poměrně rychle. Technologický pokrok ovlivňuje všechny oblasti života a spouští změny v různých oborech a odvětvích, včetně architektury. Uvědomění si vlivu člověka na životní prostředí a ekologické systémy v posledních letech vyústilo v rozsáhlé diskuse, včetně diskusí o tom, jak učinit architekturu udržitelnější. Shrnutím těchto pohybů můžeme říci, že budoucí trendy v tomto odvětví budou pod záštitou chytrého a ekologického stavění.

Udržitelná a regenerativní architektura

Udržitelná architektura je založena na stavbě šetrné k životnímu prostředí, která nezpůsobuje škody (např. znečištění ovzduší). V tomto ohledu je regenerativní architektura o krok napřed. Nejenže zajišťuje, že nedochází k poškození životního prostředí, ale zaměřuje se na navázání pevných vazeb mezi lidmi a přírodou, které pomohou léčit poškozené ekosystémy.

Regenerativní design navrhuje vybrat místa projektu, která již byla postavena, upřednostňovat recyklovatelné materiály, aby se minimalizoval stavební odpad, používat staré stromy pro výrobu trámů, sloupů a stěn, aby se postupně odstraňovaly emise, stavět obvodové stěny pro tepelnou účinnost atd.

Jednoduchost a minimalismus

Je to pravděpodobně nejjasnější důkaz jednoduché pravdy – nadměrná spotřeba nedává smysl. Protože architektura budoucnosti znamená funkčnost a racionální využití, minimalistická agenda se svými čistými liniemi, geometrií, monochromatickou paletou a otevřenými prostory dokonale zapadá. Jednoduchost v detailech a ve výběru materiálů při přípravě šablony domu zůstane oblíbeným trendem.

Vertikální budova

Jít vertikálně neznamená zvolit gigantismus před jinými architektonickými přístupy. Je to další metoda, jak využít dostupný prostor a zdroje co nejefektivněji. Tento design bude dobře fungovat pro budoucí kanceláře a vícepodlažní budovy, které jsou zaměřeny na to, aby bez potíží hostily mnoho jednotlivců na poměrně malé ploše.

Přírodní materiály ve stavebnictví

Seznam typických řešení pro splnění požadavků této architektury budoucnosti by byl neúplný bez malty vápna, bambusu, dřeva, mramoru, hlíny, dřeva a dalších přírodních materiálů. Tyto materiály nabízejí více útulnosti a zároveň motivují architekty k vymýšlení pokročilých návrhových programů.

3D tištěné budovy

Tato strategie výstavby domů je žádaná, protože je relevantní jako prostředek k zajištění bydlení pro občany jak rozvojových zemí, tak těch, které jsou již technologicky a ekonomicky dostatečně rozvinuté. Například Dubai Future Foundation tvrdí, že do roku 2025 bude každá nová budova ve městě z 25 % vytištěna 3D tiskem. Není překvapením, že tento cenově výhodný a rychlý přístup k výstavbě patří mezi trendy, které budou utvářet budoucí architekturu.

Víceúčelové prostory

Jeden all inclusive prostor se stal snem mnoha jedinců. Kuchyni lze například kombinovat s obývacím pokojem a pracovním prostorem zároveň. Hlavní koncepcí je maximalizovat efektivitu každého centimetru prostoru a zvolit multifunkční nábytek a doplňky, např. úložné police pod postel, skládací stolek, noční stolky a další.

Chytré domy

Technologie bezesporu výrazně zvyšují náš komfort. Jedním ze zásadních důvodů, proč mít chytrý dům, je dosáhnout obytného prostoru, který je dokonale sladěný s vašimi potřebami. Chytré domy umožňují svým obyvatelům ovládat osvětlení, teplotu, spotřebu energie, dveře, okna, spotřebiče atd., a to vše při snížení účtů za elektřinu.

Biofilní design

Toto je další koncept v architektuře a designu, který zdůrazňuje spojení člověk/příroda. Biofilní trendy se objevily z nedostatku vystavení zeleni, které lidé žijící v betonové džungli obvykle zažívají. Předpokládá se, že začlenění přírodních prvků, barev, textur, tvarů a geometrií do architektury a designu má nepřeberné množství výhod pro fyzické a duševní zdraví.

Vícegenerační život

Moderní doba povzbuzuje mladé lidi k životu ve velkoměstech, přesto ceny nemovitostí v megaměstech šplhají výše než mrakodrapy. Vhodné řešení může nabídnout domácnost pro několik rodin, ve které mohou spolu žít a šťastně žít alespoň dvě dospělé generace, aniž by se navzájem rušily. Obyvatelé sice zaberou méně místa, než kdyby si postavili dva samostatné domy, ale tato taktika je výhodná i z několika hledisek – snížení finančních nákladů, posílení rodinných vazeb, neustálá pomoc a pokročilé zabezpečení.

Modulární budovy

Ať už dočasné nebo trvalé, jedná se o důstojného zástupce trendů v architektuře. Výstavba mimo staveniště má řadu výhod, které jí zajišťují pozici mezi budoucími trendy v architektuře, např. výrobní proces není ovlivněn počasím, produkuje méně odpadu a je nákladově efektivnější. Modulární stavby jsou spolehlivé, odolné, flexibilní a šetrné k životnímu prostředí.

Dobře promyšlené plány domů

Vzhledem k tomu, jak rozmanité mohou být půdorysy a návrhy výstavby domů, bude pomoc a poradenství třetích stran život zachraňující – přizpůsobitelné a nastavitelné šablony jsou velmi žádané. Využití profesionálního softwaru vám jistě pomůže připravit komplexní a multifunkční plány s ohledem na vaše vlastní potřeby. Snadné použití a hotové vzorky projektů usnadňují vstup na trh profesionální architektury.