Psychologie barev v interiérovém designu

Každý profesionál i amatér by měl mít při návrhu interiéru na paměti desítky detailů a věnovat pozornost každému prvku návrhu projektu. Kromě výběru vhodných materiálů , výběru nábytku a plánování jeho umístění je nesmírně důležité rozhodnout se, jakou barevnou paletu použít.

Není žádným tajemstvím, že lidé většinu informací, které je obklopují, vnímají očima. Když to vezmeme v úvahu, psychologické účinky barev v interiérovém designu by neměly být podceňovány. Návrhář by měl opustit své vlastní preference a měl by jasně pochopit účel místnosti a vybrat styly, které pomohou vytvořit požadovanou náladu. Množství odstínů je doslova nekonečné. Zkoumat vliv každého tónu je „nesplnitelná mise“, ale běžné barvy, které vedou hierarchii odstínů, lze snadno sledovat. Jaký význam má barva v interiérovém designu? Pojďme to zjistit!

Bílá

Tato barva člověka nabíjí energií a je symbolem čistoty a jasnosti. Monochromatické bílé interiéry však z dlouhodobého hlediska negativně ovlivní práci systémů karoserie, proto se doporučuje přidat nějaké jasné akcenty nebo použít jako odstín pro doplnění jiného tónu.

Hnědá

Tento zdrženlivý tón vytváří melancholickou a měkkou náladu a podporuje pocit tepla. Tato barva země symbolizuje bezpečí a rodinný krb, takže je ideální pro útulné domácí interiéry.

Šedá

Neutralita šedé nabízí širokou škálu možností. Kromě toho, že je to nádherná barva pozadí, je to pěkné řešení pro kanceláře a obchodní centra. Šedá dokáže rozjasnit i jiné tóny.

Zelená

Zelená je bezesporu barvou přírody, stromů a divočiny. Neunavuje oči a zklidňuje podrážděnou nervovou soustavu. Působení zelené na jedince pomáhá zahnat negativní myšlenky a podporuje meditaci. Tím, že podporuje klid a zdraví, zelená také zlepšuje práci kardiovaskulárního systému a pomáhá předcházet nemocem.

Zelená je multifunkční a jedna z nejpoužívanějších barev. Tato paleta se dobře hodí do obývacích pokojů, kanceláří, kuchyní, restaurací, ložnic, koupelen atd. Abyste však nepokazili uklidňující efekt, je lepší nepoužívat příliš živé tóny.

Modrá

Abyste pochopili vliv modré na lidi, vezměte si vodítko z přírody. Jen přemýšlejte o svých dojmech a emocích, když se díváte na oblohu nebo na moře. Tato barva stimuluje lidské myšlení. Je to studený odstín a má uklidňující účinek na tělo. Opět však platí, že méně je více.

Modrá a její různé tóny jsou nejlepší paletou pro ložnice a koupelny. V kombinaci se zelenou, červenou a oranžovou můžete vytvořit vzhled a dojem ve stylu loft.

Žlutá

Tuto barvu milují energičtí lidé. Působí silně na nervovou soustavu, posiluje a stimuluje duševní schopnosti, probouzí zvědavost, udržuje tělo v tonusu atd. Žlutou doporučujeme do kuchyní, ale ne do dětských pokojů.

Oranžová

Mnoho odborníků se domnívá, že takový odstín má pozitivní vliv na kariérní růst a obchodní činnost. Pomeranč navíc stimuluje koncentraci a mozkovou činnost člověka a blahodárně působí na endokrinní, dýchací a trávicí systém.

Nejlepší prostor pro oranžové odstíny je obývací pokoj a další místa, kde je žádoucí přátelská atmosféra. Pokud tuto barvu použijete do kuchyní, povzbudí vaši chuť k jídlu. Pomeranč je však pro děti jednou z posledních možností, protože se ukazuje, že je dlouhodobě příliš dráždivý.

Červená

Bohaté odstíny červené nebo šarlatové vám umožní cítit výbuch energie a elánu. Tato ohnivá barva podporuje jednání, rozhodování a vědomý pohled na situaci. Pokud chcete zaměřit něčí pozornost na konkrétní dekor , pak je dobrý nápad začít s neutrálním designem a přidat jasné detaily v červené.

Růžová

Podle barevné terapie pomáhá růžová obnovovat kostní tkáně, zmírňuje stres a únavu a pomáhá při nespavosti. Často je spojován s něčím sladkým a dívčím. Pokud chcete navrhnout pokojíček pro malou princeznu, může to být barva pro vás.

Nachová

Tento tón vyvolává vysokou kontemplaci a meditaci. Někteří specialisté jsou přesvědčeni, že důvodem takového účinku je to, že vlnová délka barvy, která přichází do rezonance s odpovídajícími fluktuacemi v lidském mozku. Použití fialové však může být velmi komplikované. Praxe ukazuje, že 80 % klientů odmítá použít tento odstín v interiérovém designu.

Fialová je velmi přitažlivá v kombinaci s bílou, červenou, modrou, hnědou a šedou. Hlavní charakteristikou spojenou s tímto tónem je bohatost, je však nutné zachovat rovnováhu. Může být použit v jakékoli místnosti, ale specialisté dávají přednost použití fialové pro jasné akcenty namísto celého stylu prostoru.

Černá

I když se jedná o nejtmavší odstín, černá je vaším nejlepším společníkem, pokud chcete vytvořit atmosféru luxusu a přísnosti. Přemíra této barvy může být příliš dráždivá, ale pokud se najde rovnováha, dodá vašemu interiéru i klid.

Černá dokonale splyne s ostatními barvami a dokáže je i zvýraznit. Nejlépe se používá pro takové akcenty, jako jsou fotorámečky, vázy a lampy.

Závěr

Profesionální designér si může pohrát s barvami, aby ve spotřebiteli vyvolal konkrétní emoce. Psychologie barev v interiérovém designu je silným zdrojem inspirace pro ty, kteří chtějí jít nad rámec monochromatických stylových projektů.