Chyby v bytových dekoracích, které ovlivňují vaše duševní zdraví

Není žádným tajemstvím, že hřejivý pocit útulnosti a pohodlí ve vašem domě či bytě lze umocnit prostřednictvím interiérového designu. Existuje několik triků na zdobení domova, díky kterým se budete cítit šťastnější, a jsou vědecky prokázány. Věci jako měkké tvary, elegantní modré akcenty a přírodní materiály mohou posílit vaše duševní zdraví.

Někdy však mohou mít návrhy interiérů opačný efekt. Pokud si nejste opatrní při výběru odpovídajících barev a nevěnujete velkou pozornost detailům, může se váš domov ukázat jako katastrofa, která zvyšuje úzkost a dokonce prohlubuje depresi. Zůstaňte naladěni a zjistěte, kterým nápadům na interiérový design je lepší říci „ne“.

Špatné barvy

Odstín laku, který jste nezkontrolovali, vám může připadat úplně mimo, i když se zdá být trendy a přitažlivý. Například pomocí Live Home 3D si můžete předem ověřit, jak barva stěn ladí s ostatními předměty vašeho interiéru, včetně nábytku a světelných zdrojů. Nastavením určitého dne a geolokace v aplikaci můžete také vidět, jak se barva mění v realistickém osvětlení v různých denních dobách.

Špatné osvětlení

Odlehčení vašeho pokoje také přispěje k jeho vizuální velikosti, vzdušnosti a pohodlí. V několika případech je umístění a počet lamp, přítomnost přirozených světelných zdrojů v designu atd. běžně dodatečným nápadem. Je obrovský rozdíl mezi špatnými světelnými profily, dobře vyváženými a oblastmi s příliš velkým umělým osvětlením. Pokud vezmete v úvahu osvětlení jedinečných barev, může být tato volba opravdu ošemetná a způsobit bolesti očí, hlavy a několik nepříjemných zážitků, které vedou k úzkosti.

Nepořádek

Udržování vašeho domu bez nepořádku je životně důležité pro vaše duševní zdraví. Tento proces může nějakou dobu zůstat bez povšimnutí a vést k obrovskému nahromadění věcí, které jsou uloženy chaoticky a neuspořádaně. Neznamená to, že minimalismus je jedinou volbou pro optimální duševní zdraví. Jistě, měli byste vzít v úvahu své vlastní preference a kontrolovat, které položky se aktivně používají a které lze vyhodit. Určitě se budete cítit lépe ve vyčištěném pokoji – jen se podívejte.

Výběr textur a materiálů

Rozpočet by neměl být primárním faktorem při zdobení domu – to je obrovská chyba. Obohacení vašeho obytného prostoru příliš velkým množstvím plastů, syntetických materiálů a nepříjemných textur (na základě jejich estetiky a dotykových zkušeností) může být nákladově efektivní, ale nepomůže vám vytvořit pohodlný obývací prostor. Pokud se vám nelíbí, co vás obklopuje, negativita se z dlouhodobého hlediska jen zhorší a zkazí vám náladu a pohodu.

Chyby nábytku

I když se může zdát vhodné zaplnit malý byt malým nábytkem, může to způsobit nepořádek. Být v místnosti, která vám připadá jako bludiště, protože v ní chybí prostor pro procházky, vás může určitě více frustrovat a rozčilovat. Řešení je jednoduché – zkuste nábytek přesunout, abyste se ujistili, že mezi jednotlivými kusy nábytku je dostatečná vzdálenost. Také se vyvarujte jejich umístění v jedné rovině se stěnami. Na rozdíl od všeobecného přesvědčení takové uspořádání ve skutečnosti místnost nezdá větší, ale má opačný efekt.

Ostré hrany

Další důležitou věcí, kterou je třeba mít na paměti, je, že ostré hrany náš mozek nevnímá pozitivně, protože si je podvědomě spojujeme s nebezpečím. Když jste obklopeni množstvím nábytku nebo dekorací s ostrými hranami, můžete být více vystresovaní a úzkostliví. Abyste tomu zabránili, dejte přednost předmětům s měkčími okraji – zakřivený nábytek způsobí, že váš bytový design bude vypadat lépe pro oči a nebude mít negativní vliv na vaše duševní zdraví.

Nudné prostory

Je snadné se zafixovat na konkrétní styl a povrchovou úpravu, především pokud vás zaujal jeden vzor. Pokud se však příliš soustředíte na jednu věc, může se prostor zdát nudný a neoriginální. Chybějící variace, monochromatická schémata nebo příliš jednoduché textury, které jsou všechny stejné, mohou být únavné. Zavedení uměleckého díla zobrazujícího krásnou krajinu nebo živou rostlinu do vaší výzdoby může pomoci toto změnit. Nejenže tyto přírodní prvky zpestřují design, ale přivedením venku se také můžete cítit méně úzkostlivě a uvolněněji.