Jak správně uklidit svůj domov?

Téměř každý průvodce, jak vylepšit interiér vašeho domova, obsahuje povinnou část věnovanou tomu, aby byl váš dům prostornější a minimalistický. Není žádným překvapením, že přehledný domov nejen lépe vypadá, ale také se díky němu cítíte lépe a méně stresu. Zdá se, že je to snadné dosáhnout. Takže, v čem je háček?

Problém s nepořádkem má často tendenci se opakovat – zařídíte si „úklid“ vašeho domova, odstraníte všechny nepotřebné věci, ale brzy se nepořádek znovu nahromadí. Vždy za to můžete vinit entropii nebo takzvanou „míru neuspořádanosti“ v termodynamice. Ale nebojte se, existuje způsob, jak tento začarovaný kruh prolomit. Podívejme se na následujících osm kroků.

Změňte své myšlení

Tento krok je nezbytný – pokud nezměníte svůj způsob uvažování o materiálních věcech, nemá cenu se snažit vyhrát bitvu s nepořádkem. Musíte skoncovat s impulzivními nákupy. Zajímavé je, že si poměrně často ještě před koupí uvědomíte, že zrovna tuto židli nebo dekoraci nepotřebujete, ale vypadá to, že se přesvědčíte, abyste si ji koupili. Zeptejte se sami sebe: „Vyhovuje tato věc mně nebo mému domovu“? Nebo možná je to prostě „fajn“, „není špatný“ nebo „roztomilý“? Pamatujte si, že pokud se vám to nezdá jako nejlepší možnost, kterou můžete získat, pak ji neberte. Pokud to není definitivní ano , je to ne.

Přestaňte bezmyšlenkovitě nakupovat organizátory

Další běžnou mylnou představou o tom, jak správně uklidit svůj domov, je myšlenka nákupu nesčetných organizérů, jejichž cílem je pomoci, aby váš domov vypadal uhlazeněji a lépe. Většinu z nás ani nenapadne ironie této „geniální“ myšlenky, že nákup více věcí nám pomůže nějak snížit množství věcí v naší domácnosti. Pravdou je, že organizátoři nám jen pomáhají skrýt nepořádek, odstranit věci, aby nebyly vystavené, ale nepřispívají k myšlence minimalismu . Není to celkově špatný nápad, ale rozhodně to není první myšlenka, která by vás měla napadnout, když se snažíte, aby byl váš domov méně nepořádek. Zbavit se nepotřebných věcí by mělo být vaší první prioritou a organizátoři? Upřímně řečeno, ani druhý. K nim se však vrátíme později.

Vytvořte plán na odstranění nepořádku

Když přemýšlíte o velkém úklidu vašeho domu, může se vám tento úkol zdát tak náročný, že ani nevíte, kde začít. To způsobuje, že úklid pravidelně odkládáte a nakonec ho možná ani nestihnete! Chcete-li tento proces usnadnit psychicky i fyzicky, vytvořte si plán uklidnění. Udělejte si čas na úklid jedné místnosti, jedné skříně nebo jedné skříně najednou. Pokud se snažíte vytvořit takový plán sami, můžete snadno najít návrhy na internetu. Vyberte si plán a uvidíte, jak se celý proces bude zdát méně náročný a budete připraveni se do toho pustit.

Začněte s lednicí

Pro ty, kteří nevědí, co dát do plánu na uklidnění jako první, je zde návrh – začněte s lednicí. Když začínáte se svou skříní, můžete narazit na spoustu věcí, které jsou zbytečné, ale srdce drahé. S vyhazováním spousty věcí můžete váhat, čímž se celý proces bude zdát zbytečný. Začít lednicí je dobré, protože je nepravděpodobné, že vás při pohledu na plesnivé rajče popadne nostalgie. Vyhoďte z lednice všechny prošlé a evidentně prošlé potraviny a uspořádejte si potraviny racionálně a pohodlně. Úžasné výsledky vás budou motivovat ke snížení nepořádku v jiných oblastech vašeho domova.

Naplánujte si každodenní úklid

Aby byl váš dům čistý a organizovaný, věnujte čas každodennímu úklidu. Každý večer můžete strávit 10–15 minut tím, že se zbavíte veškerého nepořádku na površích a pracovních deskách, který se nahromadí během dne. Dejte všechny věci na určená místa. Tím, že to budete dělat pravidelně, trénujete svůj mozek a každý den se stáváte více a více organizovanými. Také, pokud si všimnete, že váš každodenní úklid zabere hodně času, může to být signál, že se musíte ve vaší domácnosti zbavit více věcí. Někteří používají pravidlo 5 minut: každý pokoj by vám neměl trvat déle než 5 minut, než se uklidíte; pokud to trvá déle, je to znamení, že některé věci musí jít.

Darujte

Když děláte pořádek a prohlížíte si všechen svůj majetek, nevyhnutelně se setkáte s věcmi, které vás donutí přemýšlet: „No, tohle jsem nepoužil deset let a pravděpodobně to nevyužiji ani dalších deset, ale zdá se, že je to tak. škoda to jen tak vyhodit.“ Co byste měli dělat, když doma narazíte na věci, které takové myšlenky vyvolávají? Odpověď je jednoduchá – darujte! Když se zbavujete věcí, aby byl váš dům méně špinavý a prostornější, vyhodit je do koše není tím správným řešením. Existuje mnoho lidí, kterým může být daná věc užitečná, takže je správné se podělit s těmi, kteří by to mohli potřebovat.

Chytře skladujte

Když zhodnotíte všechny své věci a na samém konci procesu si uvědomíte, že stále existují věci, které nepoužíváte, ale přesto je nemůžete nechat jít, je čas je chytře uložit. Uložte všechny tyto věci do kartonových krabic s visačkou, na které bude uvedena položka a datum balení. To vám pomůže pochopit, jak důležité jsou pro vás tyto položky. Pokud jste například zabalili a uložili krabici 15. září 2018 a náhodou je znovu našli v červenci 2022, pak možná všechny ty věci uvnitř krabice, o kterých jste čtyři roky nepřemýšleli, nejsou tak zásadní, abyste si je nechali. ?

Uložte všechny své věci

Nyní je čas, aby se pořadatelé znovu zapojili do této diskuse. Poté, co jste úspěšně uklidili svůj domov, musíte přemýšlet o vyhrazeném místě ve svém domě pro uložení každé užitečné položky. Můžete si pořídit speciální organizéry na věci, jako jsou klíče, špendlíky, koření, věci do koupelny atd. Jakmile si tyto věci koupíte, každý by si měl okamžitě najít svůj „domov“, kde bude trvale bydlet. Když máte na věci vyhrazené organizéry, zabrání to, aby se tyto věci povalovaly po celém povrchu a vytvořily tak chaotický vzhled. Když navíc trénujete svůj mozek, aby věci okamžitě dával na určená místa, strávíte mnohem méně času každodenním nebo týdenním úklidem a tento proces se stane jednodušším a zábavnějším.