Co očekávat od fotovoltaické elektrárny? Odpovíme vám na nejčastější dotazy!

Fotovoltaické elektrárny jsou v poslední době stále častěji probírané téma. Důvodem jsou především zvýšené ceny energií, ale také to, že stále větší množství lidí si pořizuje elektrárny na své pozemky či domy, stávají se energeticky soběstačnými a začínají využívat všech jejich výhod. Přitom často dělají krok do prázdna.

Pro někoho je takový pokus přijatelným rizikem, ale jiní se třeba právě kvůli neznámému prostředí mohou obávat toho, zda se jim fotovoltaická elektrárna vyplatí. Dnes vám zodpovíme ty nejčastější otázky, které budí rozporuplné pocity.

Mýtus o tvorbě jenom za přímého slunce

Už dlouho mezi lidmi koluje mýtus, který tvrdí, že fotovoltaické elektrárny a celkově solární panely dokáží produkovat elektřinu pouze v případě, kdy na ně dopadá přímé sluneční záření. Je pravdou, že pokud je fotovoltaika vystavěna přímému slunečnímu záření, mívá lepší výkon. Ale i pod mraky dokáže produkovat elektřinu mnohem více, než byste mohli očekávat.

Obavy z přemrštěné ceny

Důležité je zmínit, že se tady bavíme o jedné z moderních technologií, které ani zdaleka nejsou považovány za standardní vybavení běžných nemovitostí. A dlouhou dobu s nejvyšší pravděpodobností ani nebudou. Důležitým prvkem při rozhodování pro vás ale může být fakt, že na ně lze čerpat dotace.

Samotná fotovoltaická elektrárna na klíč patří mezi projekty, které lze v rámci dotací na zelené energie alespoň částečně financovat s veřejných fondů. Z toho důvodu jsou fotovoltaické elektrárny ještě dostupnější, než by tomu bylo bez dotací. Standardně dokáží dotace pokrýt velký podíl nákladů. Neměli byste ale zapomenout na to, že se dotace vyplácí až zpětně po kompletní instalaci elektrárny.

Dokonce i společnosti si mohou přijít na své

Poměrně častou otázkou, až je to překvapující, je dostupnost fotovoltaické elektrárny pro firmy. Možná pro vás bude překvapením, že v tomto ohledu není žádný problém dokonce ani s dotacemi. Hrazena může být fotovoltaická elektrárna pro firmy stejně tak, jako je tomu u elektrárny na rodinné domy nebo bytové a panelové stavby. Podmínky jsou zde úplně stejné a dle toho se také odvíjí konečné financování.