Design interiéru ve stylu Art Deco

Co je Art Deco? Je to zkratka francouzského „art décoratif“ nebo doslova „dekorativní umění“. Styl vznikl ve Francii a rychle se rozšířil po celé západní Evropě a USA. Tento trend se zformoval jako reakce na asketismus a omezení první světové války, projevující se v architektuře, sochařství, interiérovém designu, odívání, nábytku a obrazech. Styl se oficiálně objevil na Mezinárodní výstavě moderního dekorativního a průmyslového umění, která se konala v Paříži v roce 1925.

Tato vlivná výstava představovala interiéry ve stylu Art Deco představující modernismus přeměněný na módu. Byl to pohon do budoucnosti a pocit svobody, který dominoval v burácejících dvacátých letech. Jeho účinek byl vidět všude, mění vzhled všeho od plastových rádií po trendy večerní oblečení a panoramata měst od New Yorku po Šanghaj. Nová estetika se stala stylem paláců potěšení té doby — hotelů, kin, koktejlových barů a nočních klubů.

Prvky Art Deco

V podstatě to není jen jeden styl, ale mozaika různorodých, často protichůdných stylů, které se spojují, aby vytvořily něco neuvěřitelně nového a vzrušujícího v té době. Vzhledem k vlivu průmyslové revoluce styl odráží obdiv k technologickému pokroku a neodmyslitelným konstrukčním prvkům vyráběných produktů, tj. rovinnosti, symetrii a neustálému opakování prvků.

Tento styl používá obdélníkové a blokové formy rozdělené zakřivenými ornamentálními prvky. Typické jsou pro něj výrazné geometrické linie, vrstvené tvary a etnické vzory Afriky a Asie a drahé materiály (např. mahagon, přírodní kámen, stříbro, hliník, krokodýlí kůže, slonovina atd.).

7 způsobů, jak přidat styl interiéru ve stylu Art Deco do vašeho domova

Tento styl může snadno naplnit váš prostor 21. století oslnivou a okouzlující atmosférou zlatých dvacátých let. Pokud chcete, aby vaše místo bylo tak nádherné, že by tam Gatsby chtěl uspořádat svou párty, postupujte podle níže uvedených tipů. Víme také, že byste chtěli nejprve vyzkoušet jakýkoli návrh designu ze seznamu, abyste zjistili, jak bude vypadat u vás doma.

Práce se zdmi

Musí být monofonní s ornamentem nebo geometrickým vzorem. Nejsou zaměřeny na upoutání pozornosti, ale slouží pouze jako pozadí pro doplnění luxusu. Zrcadla úžasných barev a tvarů jsou důležitými stylistickými prvky Art Deco a dodají vašemu interiéru vynikající estetiku.

Vyberte si správnou podlahu

Lesklé parkety nebo oslnivé kamenné obklady vytvoří vnitřní harmonii. Zapomenout byste neměli ani na detaily s potiskem zebry, který je jedním ze symbolů proudu Art Deco.

Ozdobte strop

Vysoký strop zdobený různými prvky a drahými dokončovacími materiály je jedním z klíčových prvků Art Deco.

Představte nějaké luxusní osvětlení

Masivní lustry, stolní lampy a svícny z oceli, chromu nebo leštěného bronzu do vašeho pokoje rozhodně vnesou nádech elegance.

Dejte přednost bytovému nábytku

Vlastnosti tohoto nábytku jsou moderní, okouzlující a pohodlné. Vyberte si sametové, velurové nebo kožené sedací soupravy, křesla a otomany s lakovanými prvky.

Vytvořte si stylovou koupelnu

Klasická marnost vrátí vaši koupelnu zpět v čase. Hledejte umyvadla a vany hranatých tvarů a vybírejte baterie a kovové prvky v lesklých metalických barvách. Masivní lampa a zrcadla také dodají lesk a eleganci.

Získejte Vintage Decor

Sběratelské, exkluzivní a vzácné předměty příznivě zdůrazní vytříbený vkus a postavení majitele. Vintage psací stroj nebo přehrávač vinylových desek by byl perfektní volbou. Můžete také přidat vyřezávané dřevěné vinotéky a toaletní a konferenční stolky.

Abych to shrnul

Art Deco je více než jen silné vertikální linie, jednoduché tvary a geometrické motivy. Když se podíváte hlouběji, uvidíte, jak byl tento nádherný styl ovlivněn různými zdroji, včetně umění z Afriky a starověkého Egypta a archaického řeckého umění.

Dnes je tento styl populárnější než kdy jindy. Používá se nejen v interiérovém designu, ale také v umění, architektuře a šperku. Mnoho lidí jej používá k integraci historické éry do současnosti.