Feng Shui tipy pro domácnost

Feng shui je čínská geomantie, která pomáhá dosáhnout harmonie pomocí energetických sil. Překlad tohoto termínu je „vítr-voda“. Kromě toho, že je feng shui považováno za náboženství, dosáhlo také kvalit vědy. Z tohoto pohledu lze tento trend nazvat životním stylem.

Úkolem feng shui je harmonicky uspořádat životní prostor dodržováním jeho pravidel. Aby lidé mohli přijímat životní sílu (jinými slovy energii čchi) pro svůj obecný prospěch, jsou vyžadována zvláštní umístění a kvalita věcí. To je jeden ze způsobů, jak vám okolí pomoci dobít baterky a naplnit se pozitivními emocemi. Není tedy divu, že počet příznivců feng shui neustále roste.

Pokud vás zajímají jednoduché metody, jak změnit svůj život, pokračujte ve čtení tohoto článku, abyste se seznámili s nejoblíbenějšími a nejfunkčnějšími tipy feng shui pro váš domov.

Top 12 Feng Shui tipů

Tradice feng shui bezesporu zahrnuje desítky prvků a doporučení. Není však nutné ponořit se do všech detailů najednou. Následující seznam základních doporučení pro návrh domu podle feng shui vám pomůže snadno zlepšit atmosféru a energii vašeho domova.

Ukliďte svůj domov

Pokud stále váháte s vyhazováním věcí s drobnými vadami, pak je nejvyšší čas tak učinit. Odstraněním takových věcí ze svého okolí podle odborníků prokážete respekt k místu, ve kterém žijete. Podle čínských duchovních praktik by před likvidací nepotřebných, ale zapamatovatelných věcí měli uživatelé poděkovat za to, že jim dobře slouží a přinášejí tak majiteli radost.

Důležité je také zbavit se věcí navíc, které již nepotřebujete. Mít plné šatníky je špatný nápad, protože to znamená, že ve svém životě nemáte místo na nic nového. Vyvarujte se také ukládání věcí pod postel.

Seznamte se s 5 prvky Feng Shui

Před více než 3000 lety Číňané zavedli řád pěti prvků (dřevo, země, oheň, voda a kov), které popisují všechny jevy a vlastnosti vesmíru. Každý prvek pomáhá vyvolat určitou náladu a dosáhnout cíle.

Vzhledem k tomu, že feng shui je věda o harmonii, dokonalý design by měl zahrnovat dobře vyváženou kombinaci všech pěti prvků. Pokud vám chybí některé funkce, které prvky představují, musíte maximalizovat přítomnost těchto konkrétních prvků. Například pro posílení síly elementu země, který představuje bezpečí a pohodlí, můžete do svého interiéru aplikovat hnědé, béžové nebo žluté odstíny a hranaté předměty. Pro zvýšení síly ohně ve vašem interiéru, který je symbolem osobního růstu, si můžete vybrat červené, oranžové a trojúhelníkové předměty v kombinaci s detaily dřeva.

Pokud potřebujete posílit sílu vody, která představuje peníze a kariéru, pak je skvělý nápad použít modré a zelené odstíny. Do vašeho interiéru se doporučuje vybrat také zaoblené a zvlněné věci.

Barvy, tvar a významy prvků feng shui:

 • Dřevo:
  • Tvar: obdélníkový
  • Barva: zelená
  • Představuje: energii, vášeň, expanzi a transformaci
 • Oheň:
  • Tvar: trojúhelníkový
  • Červená barva
  • Představuje: osobní růst a obnovu
 • Země:
  • Tvar: čtvercový
  • Barva: oranžová, žlutá, zemité tóny
  • Představuje: pocit bezpečí a pohodlí
 • Kov:
  • Tvar: kulatý
  • Barva: šedá, pastelové odstíny, bílá
  • Představuje: duševní sílu a intelektuální schopnosti
 • Voda:
  • Tvar: vlnitý
  • Barva: černá a modrá
  • Představuje: tok peněz a kariéry.

Vpusťte vzduch a světlo

Jedním ze základních feng shui tipů do domácnosti je vnést do vašeho interiéru více vzdušnosti a svobody. Jasné světlo je dobrá vlastnost a povzbuzuje pozitivní energii, zatímco jeho absence je spojena se stresem, špatným zdravím a finančními problémy. 

Péče o kvalitu energie

Hlavním pravidlem je, že uspořádání nábytku by nemělo zasahovat do vitální energie chi. Namísto objemných, masivních předmětů je lepší použít ladné, úhledné tvary. Skříňky, police a skluzavky by neměly být umístěny v blízkosti dveří nebo oken, protože to omezí přístup příznivého proudění zvenčí.

Vyberte správné umístění postele

Postel by měla být uprostřed a neměla by se dotýkat stěny ani na jedné straně, s výjimkou zadní části. Postel, stejně jako stůl nebo sporák, je třeba umístit do velitelské polohy, což znamená, že při zvednutí hlavy musíte vidět vchod. Dejte si ale pozor, abyste postel nestavěli naproti dveřím nebo s oknem za zády. Pokud z tohoto místa není ve vašem bytě vidět na dveře, umístěte blízko postele zrcadlo, abyste viděli vchod do ní.

Používejte rostliny pro přidání dobré energie

Přineste venku přidáním květin. Některé květiny jsou pro feng shui lepší na základě jejich potřeby vody. Čím více vody květina potřebuje, tím lépe pro váš domov. Pro tento účel můžete zvážit lotos, orchidej, bambus, narcis nebo chryzantéma. Je také výhodné umístit rostliny na kuchyňské linky.

Udržujte cestu k předním dveřím volnou

Mnoho lidí je zvyklých držet různé věci u dveří a oken. Je však důležité uspořádat si domácí prostor tak, abyste tam nechali volné místo. Jedním z takových důležitých míst je cesta ke vchodovým dveřím, která je přímým spojením vašeho bytu či domu s vesmírem. Udržujte tuto oblast čistou odstraněním nepořádku.

Je dobré v předsíni něco přidat, aby se návštěvníci zastavili, protože to zpomalí proudění energie do vašeho domova. Neumisťujte přední a zadní dveře proti sobě, protože energie čchi opustí váš domov příliš rychle.

Na zrcadlech hodně záleží

Použití feng shui do designu domu nelze vytvořit bez zrcadel. S jejich pomocí můžete zvětšit prostor , který vlastníte, a vnést do něj více světla a vzduchu. Zrcadla dokážou místnost rozproudit, takže jsou lepší do jídelny než do ložnice.

Udržujte věci a Windows čisté

Přirozeně by se podle feng shui mělo čištění (zejména mokré čištění) provádět co nejčastěji. Je třeba pečovat nejen o okna a otevřené plochy, ale také o prostor uvnitř skříní, lustrů, květin, pohovek atd. Odborníci se domnívají, že voda je nejlepší čištění, protože má tendenci absorbovat negativní energii.

Přidejte fontánu nebo akvárium

Voda je ve feng-šuej považována za hmotnou reprezentaci a symbol bohatství. Pokud chcete, aby do vašeho života proudila pozitivní energie, doporučuje se umístit akvárium nebo fontánu někde poblíž vchodu nebo mimo hlavní vchod.

Odstraňte negativní symboliku

Existuje mnoho věcí, které si spojujeme s konkrétními událostmi, vzpomínkami nebo myšlenkami, a ne všechny jsou pozitivní. Podle pravidel feng shui navrhování domů by lidé měli odhodit předměty, které symbolizují výzvy, kterým ve svém životě čelí. Místo nich je potřeba přidat věci, které byste chtěli ve svém životě přitáhnout. Pokud jste například svobodní a nejste spokojeni se svou situací, měli byste se pokusit přidat do svého interiéru spojené věci.

Opravte všechny nefunkční věci

Jedna z prvních věcí, kterou můžete a měli byste udělat, je zkontrolovat, které věci vás každý den obklopují. Bezpochyby najdete věci, které jsou právě ponechány na „lepší časy“ a pravděpodobně nebudou nikdy použity. Můžete mít také rozbité věci nebo předměty, které je třeba opravit. Podle feng shui byste se měli zbavit všech rozbitých věcí, protože symbolizují utrpení a selhání a přitahují problémy.

Pokud dojde k netěsnosti v toaletě, měla by být opravena, protože s vodou opouštějí váš domov pozitivní věci. Vždy mějte sedátko na záchodě dole a jeho dvířka zavřená.

Feng shui doporučuje vyhnout se následujícímu:

 • Rozbité předměty a zařízení
 • Nepořádek ve skříních a pokojích
 • Zablokované dveře
 • Špinavá okna a předměty
 • Ukládání předmětů pod postel.