Minimalismus jako trend se zformoval ve druhé polovině 20. století. Hlavním cílem tohoto designového stylu je najít krásu v jednoduchosti a zároveň odstranit všechny zbytečné (a často zdrcující) detaily a ponechat jen ty nejlepší.
Při eliminaci mnoha prvků se mohou jednotlivci zaměřit na použití materiálů špičkové kvality, aby zvýraznili vnitřní atmosféru svěžesti a svobody v minimalistickém interiéru.
7 klíčových zásad
Pro začátečníka může být výzvou pochopit, které manipulace pomohou vytvořit minimalistický design domácího interiéru. Přesto existuje několik užitečných tipů, jak proces zjednodušit. Zůstaňte naladěni, abyste získali podrobnější přehled o specifikacích stylu. Tady cesta začíná!
Spousta místa
Obecně se analyzovaný styl vyznačuje prostorností prostor s minimem nábytku a dalších prvků interiéru. Bylo by chybou ztotožňovat tento styl s asketismem. Na rozdíl od posledně jmenovaného se minimalistický design interiéru vyznačuje pohodlím, útulností a jemnou krásou.
Čím více volného prostoru je v domě přítomno, tím lépe lze takový styl realizovat. Tohoto řešení se často dosahuje demontáží příček, nahrazením vnitřních dveří oblouky, zvětšením okenních otvorů a vytvořením druhého zdroje světla ve dvoupatrových bytech. Tohoto efektu zvětšeného prostoru je také dosaženo pomocí vizuálních iluzí, jako jsou zrcadla nebo skleněné povrchy.
Minimalistická jednoduchost
Minimalistický interiérový design je často mylně považován za nudný. Realita je však nejednoznačnější. Analyzovaný styl je pouze vědomou volbou kvality před kvantitou. Toto primární pravidlo by se mělo dodržovat ve všech aspektech designu – od výběru materiálů až po reorganizaci vnitřního prostoru domu obecně.
Dokončení podlahy v přírodních barvách je nejlepší způsob, jak vyjádřit lakonismus v interiéru. Laminát, polymerní nátěr, parkety a obyčejný koberec projdou. Není nutné používat stejný typ podlahy ve všech místnostech. Například koberec s vysokým vlasem by byl fantastickou volbou do ložnice.
Dobře promyšlené úložiště
Při přeměně minimalismu na váš životní styl z dlouhodobého hlediska je třeba vzít v úvahu jednu důležitou věc – skladování. Při zohlednění množství barev, textur a dekoračních prvků není šance na nepořádek. V této perspektivě musíte udělat svůj obytný prostor co nejvíce multifunkční.
K dosažení tohoto efektu byste měli vybrat nábytek se skrytými přihrádkami . Spotřebitelé si mohou například vybrat multifunkční spodní police na knihy, které poslouží jako úložný prostor spolu s malým stolkem. To vám pomůže vylepšit váš minimalistický interiérový design.
Minimalistický výběr barev a textur
Měli byste zvolit barevné schéma s klidnými a teplými tóny. Klasická černobílá varianta je samozřejmě vždy dobrou volbou. Můžete však kombinovat odstíny hnědé a šedé nebo přidat nějaké další akcentní polotóny, abyste dosáhli potřebného efektu. Jednoduše řečeno, minimalismus je spojen s řádem, takže barvy by měly ladit bez vytváření vizuálního chaosu.
Pokud jde o textury, bude fungovat vše, co vypadá přirozeně. Například nejjednodušším řešením pro návrh stropu je jeho pokrytí barvou. Při zdobení stěn je vždy vítáno sklo, beton a přírodní kámen s výraznou reliéfní strukturou.
Minimalistické materiály
V minimalismu jsou upřednostňovány přírodní materiály: kámen, dřevo, kůže, lněné tkaniny atd. Často jsou prezentovány v původní podobě bez jakýchkoli dalších výrobních prvků.
Důraz je kladen na hrubé textury. Například minimalistický interiérový design může zahrnovat stěny z cihel a betonu bez tapet a barviv. Díky použití kovových detailů působí vnitřní prostor moderněji. Kovové části židlí, stolů a policových regálů přispějí k elegantnímu minimalistickému řešení vašeho obydlí.
Ohnisko
Bezpochyby vytvoříte ústřední bod místnosti s nábytkem a doplňky. Musíte zvýraznit celkovou funkčnost prostoru, takže pozornost nelze umístit na okenní dekoraci nebo jasný obraz na stěně.
To neznamená, že spotřebitelé nemohou vytvořit uměleckou kompozici v minimalistickém domácím interiéru. Neměl by však být zahrnut pouze proto, aby dodal krásu prostoru, ve kterém žijete – jeho cíl by měl být pestřejší. Příklad s podlahovými regály bude fungovat i zde.
Negativní prostor
Tento pojem se používá k popisu prázdných oblastí v domě, které nejsou obsazeny žádnou výzdobou a nábytkem. Takové prostory vám mohou pomoci opticky zvětšit velikost interiéru a dodat vzdušnost.