Jak udělat obývací pokoj větší?

Interiérový design je skvělou příležitostí k vytvoření mistrovského díla i s omezenými zdroji. Jedním z příkladů je, aby malá místnost vypadala opticky větší. Samozřejmě nemůžeme doslova zvětšit dostupný prostor pomocí kouzelné hůlky. Existuje však mnoho jednoduchých, ale účinných způsobů, jak zvětšit obývací pokoj.

Zaujalo? Pokračujte ve čtení tohoto článku, abyste našli vhodná řešení, jak snadno přeorganizovat své bydlení. Pojďme se ponořit do detailů!

1. Zbavte se designu ve stylu křečka

První nápad, který vás napadne, když se potřebujete vypořádat s výzvou, jak zvětšit malý pokoj, je prozkoumat svůj prostor. Jaké věci opravdu potřebujete? Je zřejmé, že množství polštářů, židlí a květin může přispět k útulnosti místnosti. Pokud však jde o vizuální stránku věci, mohou vám snadno ukrást prostor a zanechat dojem maličkého místa.

Pracujte na úhledném uspořádání svého prostoru. Můžete například uložit nepotřebné věci mimo dohled. Hlavním účelem je zůstat minimalistický a ponechat v obývacím pokoji pouze věci, které jsou užitečné a nezbytné.

2. Maximalizujte prostorovou efektivitu

Co lidé obvykle dělají, když chtějí unést co nejvíce? Možností je několik, ale ve většině případů lidé preferují oblečení s několika kapsami, z nichž některé jsou také skryté. Myšlenka je stejná v průmyslu bytového designu, ale realizace se může lišit.

Majitelé domů, kteří chtějí z mála dosáhnout více, si mohou zakoupit nebo vyrobit nábytek s několika přihrádkami , aby se minimalizovala potřeba stolů, polic atd. Tímto způsobem snížíte počet předmětů v místnosti, bude vypadat prostorněji a budete využívat zdroje, které máte, co nejefektivněji.

3. Zrcadlová země

Jak udělat obývací pokoj větší? Použijte nadrozměrná zrcátka! Není to jen moderní designový trend, ale také docela jednoduchý způsob, jak vytvořit iluzi zvětšeného prostoru.

K celkovému prosvětlení vašeho pokoje přispějí i zrcadla, díky nimž bude vypadat světlejší a prosluněnější. Jedná se o jednoduchý trik, který do vašeho pokoje doslova „přidá“ dveře nebo okno navíc bez jakýchkoli stavebních požadavků.

4. Podívejte se nahoru Tam na obloze

Stejný nápad… ale jiná perspektiva – přidejte ke stropu zrcadlo nebo jiný zrcadlový povrch. Tento trik dodá vašemu obývacímu pokoji výšku a vytvoří iluzi většího prostoru. Zároveň budete mít další výhodu ve zvýšení jasu okolního prostoru.

5. Sklo je všude

Myslíte si, že existují pouze dvě řešení, jak pomocí lucitu nebo skla opticky zvětšit prostor vašeho obývacího pokoje? Podívejte se na průhledné stolky a konzole. Nejsou o nic méně účinné než jejich barevné protějšky, ale mohou vašemu pokoji dodat extra velký dojem. Jen nezapomeňte, kam umístíte skleněné kousky!

6. Racionalismus

Obývací pokoj je bezpochyby prostor, kde se schází mnoho lidí. Začátečníci v designu proto obvykle dávají přednost ergonomickým a kompaktním předmětům před přemírou kusů nábytku. Například velká pohovka bude v malé místnosti vypadat giganticky a vytvoří dojem, že Gulliver navštívil Lilliput.

Pokud máte nadrozměrný nábytek, neumisťujte jej doprostřed obývacího pokoje. Umístění nábytku u stěn vám může ušetřit místo a umožnit volný pohyb bez neustálého klopýtání o stoly nebo lampy. Zároveň neumisťujte před okna a zrcátka mnoho předmětů – umožněte jim, aby plnily své povinnosti v plném rozsahu.

7. Bezruký nábytek

Dalším dobře promyšleným rozhodnutím je udělat moudrý nákup nábytku do vašeho obývacího pokoje. Jak jsme již zmínili, skryté přihrádky jsou velmi účinnými triky, jak zvětšit váš obývací pokoj. Další možností je zvolit bezruká křesla a pohovky.

Takový detail může zanechat zcela odlišné dojmy v závislosti na prostředí. Pokud máte velký prostor, pak použití ozbrojeného nábytku dodá eleganci a aristokratickou chuť (další detaily by měly být vybrány v podobném stylu). Na druhou stranu, pokud je váš obývací pokoj malý, bude tento druh nábytku vypadat příliš krabicově a objemně.

8. Zvolte Studené a Světlé barvy

Je zřejmé, že živé barvy přitáhnou pozornost a přispějí k pozitivní náladě obyvatel vašeho domova. Pro ty, kteří chtějí jednoduchý způsob, jak zvětšit malý obývací pokoj, existuje snadný tip – klíčová je volba barvy .

Teplé a tmavé odstíny dodají vašemu pokoji intimní a útulnou chuť. Chladné a světlé barvy zároveň přispějí k vzdušnosti designu. Tuto metodu můžete samozřejmě kombinovat s ostatními na seznamu, abyste dosáhli ještě většího efektu.

9. Hladké textury

Jako poctu fanouškům pohádek, aby byla vyšší, Alenka v říši divů snědla jednu stranu houby a aby se zmenšila, snědla druhou stranu. V interiérovém bytovém designu však nebudeme tak dramatickí – existují mnohem jednodušší metody, jak dosáhnout stejného efektu.

Pokud chcete vytvořit iluzi většího prostoru, vyhněte se těžkým látkám. Hladké linie a lehké textury podpoří přenos světla. Vyberte si voál, krajku nebo mušelín; transparentní řešení jsou výhodnější. Naproti tomu tmavé a těžké závěsy a nábytek udělají i malé místo drobnější.

10. Svislé pruhy

Svislé pruhy vytvoří podobný dojem, pokud se aplikují na design obývacího pokoje. Můžete si například vybrat koberec s tímto typem potisku, abyste podlahu opticky zvětšili.

11. Oklamte své oči

Zapomeňme na chvíli na dokonalost. Abyste věděli, jak udělat malý obývací pokoj větší, stačí zapomenout na takzvaný proporční zákon. co tím myslíme? Představte si svůj prostor, jako by měl vysoké stropy!

Namontujte police v horní části vašich stěn nebo záclonové tyče o něco výše od místa, kde by měly být – tento trik vytvoří dojem, že je váš pokoj vyšší. Designy s policemi na knihy těsně u stropu jsou úchvatné, stačí se na to podívat. Bez složitých konstrukcí můžete vytvořit pocit vznešenosti.