Tipy pro osvětlení interiéru: Porovnání typů žárovek

Věděli jste, že jeden typ žárovky může srazit značnou částku z měsíčního účtu za energie? Nebo že jeden oblíbený typ žárovky byl zakázán ve více zemích po celém světě? Tento článek vysvětlí nejoblíbenější vnitřní žárovky a nastíní výhody a nevýhody použití každé z nich.

 

Žárovka

Wolframové žárovky, které většina z nás používá k celkovému osvětlení v ložnicích již od dětství. Tyto lampy jsou již dlouhou dobu standardem díky přirozenému, teplému světlu, které produkují, a jejich nepopiratelně nízké ceně. Tyto žárovky lze také velmi snadno nasadit na stmívač oproti jiným typům žárovek.

Hlavním problémem klasických žárovek je, že spotřebují dvakrát až třikrát více energie než alternativní žárovky. To ve spojení s mnohem kratší životností (až 1 500 hodin) než u konkurentů činí ze žárovek drahou možnost. To vedlo k celosvětovému hnutí za zákaz jejich používání kvůli energii. Mnoho zemí, včetně zemí Evropské unie, zakázalo žárovky .

Halogenová žárovka

Halogenové žárovky jsou typem žárovek, které vytvářejí intenzivní světlo s vyšší barevnou teplotou než bezhalogenové žárovky. Halogeny se nejčastěji používají v systémech osvětlení kolejí, ultramoderních svítidlech a, věřte nebo ne, světlometech. Intenzita světla dělá z halogenových žárovek dobrou volbu pro pracovní osvětlení . Halogenové žárovky bývají zpočátku dražší než nehalogenové žárovky, ale rozdíl vynahrazují delší životností (2 000 až 2 500 hodin) a vyšší energetickou účinností.

Potíž s halogenovými žárovkami spočívá v tom, že produkují velké množství tepla. To dělá halogenové žárovky špatnou volbou pro pracovní prostory v těsné blízkosti halogenové žárovky nebo pro dětské pokoje kvůli bezpečnostním problémům. Pamatujte, že byste se nikdy neměli dotýkat halogenové žárovky holýma rukama a nechávat v blízkosti hořlavé materiály. Nejlepší je nenechávat tyto lampy rozsvícené delší dobu bez někoho nablízku.

Xenonová žárovka

Xenonové žárovky jsou variantou halogenových žárovek. Vydávají stejně čisté bílé světlo, ale zůstávají chladnější než standardní halogenové žárovky. Jsou oblíbené ve vědeckých, lékařských, jevištních a studiových oblastech, protože jsou mnohem jasnější než standardní halogenové žárovky. Xenonové žárovky jsou široce používány v automobilových světlometech.

Fluorescenční žárovka

Zářivky produkují velké množství bílého světla, které odhaluje detaily, aniž by produkovalo nadměrné teplo. To spolu s nízkými provozními náklady dělá ze zářivek ideální volbu pro pracovní prostory.

Jednou nevýhodou zářivky je, že produkuje velmi bílé světlo, které se nezdá být tak přirozené nebo teplé jako žárovka.

Fluorescenční žárovky byly také obviňovány, že jsou škodlivé pro životní prostředí kvůli rtuti a fosforu obsaženým uvnitř. Z tohoto důvodu nelze použité zářivky obvykle likvidovat jako běžný odpad. Postup likvidace je obvykle regulován orgány místní správy.

Kompaktní fluorescenční žárovka (CFL)

Tento typ zářivek byl nabízen jako náhrada za klasické žárovky, které již byly v mnoha zemích zakázány. Velikostí se blíží klasickým žárovkám, ale zachovávají si vlastnosti úspory energie. Dva nejběžnější tvary jsou ve tvaru U a spirála. Nedávný vývoj také vedl ke světlu, které je přirozenější a podobné světlu produkovaném žárovkami.

Ve srovnání s klasickými žárovkami mají CFL delší životnost až 10 000 hodin, mají vyšší světelnou účinnost a jsou energeticky účinnější. Rtuť ve smyčkách však ztěžuje jejich likvidaci.

Světelná dioda (LED)

Světelné diody (LED) jsou v současnosti energeticky nejúčinnější ze všech typů žárovek. Přestože byly zpočátku poměrně drahé, ceny od té doby výrazně klesly. S životností, která přesahuje životnost většiny ostatních žárovek, a různými barvami nabízejí tyto žárovky nejlepší řešení pro váš rozpočet.

LED žárovka se skládá z více diod produkujících požadované množství světla. LED diody jsou vysoce energeticky účinné jako polovodiče a jsou schopny produkovat jasnější světlo s menší energií.

Chytrá žárovka Wi-Fi

Novým přístupem k žárovkám je chytrá žárovka na bázi LED, kterou lze ovládat aplikací pro chytré telefony nebo rozbočovačem. Můžete je zapínat a vypínat na dálku prostřednictvím aplikací, ovládat je hlasem nebo nastavit automatické rozvrhy osvětlení domácnosti tak, aby vyhovovaly vašemu životnímu stylu. Tyto žárovky jsou kompaktní, jasné, mají barevné znázornění a ceny jsou dostupné.