Není hladinoměr jako hladinoměr! Provedeme vás těmi nejpoužívanějšími typy

Hladinoměr je speciální zařízení, které slouží k měření hladiny vody. Používají se standardně hlavně tam, kde není přímý kontakt. Příkladem tak mohou být nádrže a uzavřené nádoby, kde se hladina může neustále měnit. V takovém případě je dobré o ní mít neustálý přehled.

Jenže ačkoliv by člověk řekl, že jsou hladinoměry velice podobné, nebo snad i stejné, tak tomu úplně tak není. Hladinoměrů najdeme opravdu velké množství, přičemž každý má jiné specifikace a je proto vhodnější do jiného užití. My si přitom prohlédneme právě tři nejužívanější.

Mechanika zkrátka nikdy nezklame

Mechanické hladinoměry jsou snad tou nejjednodušší variantou, kterou můžeme vybrat. Ale zároveň jsou variantou nejrozšířenější a nejpoužívanější. Používají se především v takových kapalinách, které mají hustotu blízkou klasické vodě, nebo přímo pro vodu jako takovou. Je to dáno hlavně tím, že klasické mechanické hladinoměry fungují na bázi poponášení závaží. To následně na stupnici ukazuje výšku podle toho, jakým tlakem na něj voda působí. Jednoduchý princip, který ale rozhodně nezklame!

Specifické pneumatické hladinoměry

Je nutné říct, že mechanické hladinoměry by dokázaly odvést přesné měření i ve větších otevřených prostorách. Vedle toho pneumatické hladinoměry už pracují vyloženě s tlakem, který opět působí na závaží a tím ukazuje hladinu. Z toho ale vyplývá to, že by pneumatické hladinoměry neměly být zrovna tím nejlepším nápadem přímo do velkých otevřených nádrží. Naopak v menších, a hlavně uzavřených nádobách jsou opravdu výbornou metodou měření!

Hladinoměry do extrémů

Pokud chceme takový druh hladinoměru, který opravdu přežije všechno, tak pro nás budou právě hydrostatické hladinoměry tou nejlepší možnou volbou. Důvodem je, že jsou specifické vysokou odolností a principem měření, kterému nevadí i hustější látky. Proto se používají například v nádobách s předehřívaným obsahem, nebo v těch, kde se skladují hustější prvky. Příkladem mohou být například různé druhy olejových směsí a další jim podobné látky působící odlišnými silami než čistá voda.