Regenerativní design

Udržitelnost v architektuře, designu, podnikání a životním stylu je dobře známý koncept, který vřele vítají lidé, kteří chtějí být šetrní k životnímu prostředí a podílet se na minimalizaci škod, které lidstvo způsobuje přírodě. V poslední době se však začal prosazovat „regenerační“ koncept. Regenerativní design má nahradit udržitelnost v mnoha oblastech života a zejména v architektuře.

Proč potřebujeme regeneraci?

Existuje pádný důvod pro to, aby regenerativní design nahradil udržitelnost jako hlavní ekologický přístup. Vzhledem k tomu, že udržitelnost je založena na omezování vlivu lidí na přírodu a vracení tolika, kolik si vezmeme, není to s ohledem na škody, které již byly způsobeny, dostačující úsilí. Regenerační koncept se zaměřuje na umožnění sociálním a ekologickým systémům nejen udržovat zdravý stav, ale také se vyvíjet.

Právě teď musíme myslet dopředu a porozumět tomu, jak můžeme zvrátit způsobené škody a mít čistý pozitivní dopad na životní prostředí, místo abychom jen snižovali škody. Vzhledem k tomu, že stavební a stavební obory přispívají k velkému procentu světových emisí uhlíku, hraje regenerativní přístup k architektuře a designu mimořádně důležitou roli jako pozitivní síla, která může pomoci opravit přírodní a lidské systémy.

Základy regenerativní architektury

Regenerační přístup je pro architekty poměrně náročný, protože existuje mnoho věcí, které je třeba vzít v úvahu při provádění této strategie budovy a designu. Rozhodli jsme se s vámi podělit o některé zásadní prvky regenerativní architektury, které si v budoucnu pravděpodobně získají větší oblibu.

Integrace

Jedním z principů regenerativní architektury je integrace do krajiny. Krajina a její přírodní systémy mohou být základem pro budoucí design. Doporučuje se vybrat místa projektu, která již byla postavena, a zároveň eliminovat případné negativní dopady budovy na životní prostředí.

Regenerační přístup však není jen o prevenci škod; je zaměřena na péči a zlepšování ekosystému, ve kterém žijeme. Například hladký a postupně se zvedající tvar budovy může umožnit přístup na zelenou střechu pro místní faunu.

Materiály

Protože ne vždy je možné postavit dům na místě, které nebude pod vlivem klimatických změn, musí být regenerační dům schopen těmto změnám klimatu odolat. Můžete použít materiály odolné proti povodním, ale i kvalitnější udržitelné materiály, díky kterým bude budova odolnější. Pro minimalizaci stavebního odpadu se doporučuje upřednostňovat recyklovatelné materiály.

Regenerační přístup k výstavbě kromě pozitivního vlivu na životní prostředí a zdraví obyvatel zohledňuje i materiály ve vztahu k ekologickému stavu naší planety obecně. To je důvod, proč chytré využívání dřeva může být klíčovou strategií v oblasti emisí oxidu uhličitého. Uhlík se hromadí většinou ve starých stromech a jeho přirozený rozklad vede k emisím oxidu uhličitého. Použití starých stromů pro výrobu trámů, sloupů a stěn vede k postupnému snižování emisí.

Zelené střechy

Zelená střecha je skvělé řešení, které splňuje dva principy regenerativní architektury a designu současně. Za prvé, zvyšuje biologickou rozmanitost tím, že vytváří stanoviště pro divokou zvěř a rostliny. Za druhé, zachycuje a filtruje dešťovou vodu podle principů vzájemné podpory prvků systému a multiplicity, což znamená, že jeden prvek v systému může plnit více funkcí a uspokojit více než jednu potřebu.

Vzhledem k tomu, že regenerativní budova potřebuje získat veškerou zásobu vody ze zachycování dešťové vody, je nezbytné mít speciální systémy zachycování dešťové vody jako jedno z opatření k dosažení nulové čisté spotřeby vody. Regenerační přístup také podporuje využití shromážděné vody k obnovení místního zásobování podzemní vodou.

Výroba a skladování energie

Regenerační budovy vyrábějí a ukládají veškerou energii, kterou potřebují. Solární panely, fotovoltaika integrovaná do budovy a větrné turbíny – tyto obnovitelné technologie mají nahradit rozvodnou síť jako zdroj energie.

Nezbytné je také snížit množství energie spotřebované budovou a jejími obyvateli. Toho lze dosáhnout mnoha způsoby, například vytvořením návrhu projektu, který může využívat přirozené větrání nebo pasivní solární ohřev – shromažďování sluneční energie pomocí určitých stavebních materiálů (např. cihla, beton, dlaždice atd.). ) a následně v případě potřeby nashromážděnou energii distribuovat zpět do obytné části.

Závěsové stěny

Když už mluvíme o získání tepelné účinnosti, další praktickou možností je budování předstěn. Závěsy, které jsou postaveny převážně ze skla, propouštějí do budovy více přirozeného světla a zlepšují tepelnou účinnost, čímž vytvářejí tepelnou bariéru mezi obytným prostorem a venkovním prostorem. To pomůže minimalizovat použití umělého osvětlení v budově a celkové množství spotřebované energie.

Závěsové stěny také zlepšují vertikální stabilitu budovy a mohou být užitečné v oblastech, které jsou neustále ovlivňovány špatnými povětrnostními podmínkami, jako je silný vítr a silné deště.

Čištění odpadních vod

V neposlední řadě regenerační design podporuje čištění odpadních vod s nulovou čistou vodou. Dobrým příkladem je botanická zahrada VanDusen, kde se odpad z toalet a potravin shromažďuje a mísí pro další kompostování. Odpadní voda se odčerpává, čistí a používá k zavlažování.

Regenerativní design není nejjednodušší přístup k architektuře; rozhodně to vyžaduje mnoho chytrých a promyšlených rozhodnutí. Ale protože zdroje naší planety nejsou nekonečné, bude moudré přijít na to, jak můžeme tyto zdroje doplnit pro naše vlastní dobro.