Skandinávský interiérový design

Nelze si nevšimnout, že v posledních letech se skandinávský interiérový design stal jedním z hlavních trendů interiérového designu. Lidé z celého světa se snaží, aby interiéry jejich bytů vypadaly více Scandi.

Ale jaký je přesný důvod této masové adorace skandinávského stylu? Mnozí „obviňují“ IKEA, švédský nadnárodní konglomerát, jehož nábytek připravený k montáži úspěšně dobyl svět. Pokud se však pozorně podíváte na nedílné součásti domů ve skandinávském stylu, budete moci vidět některé platné důvody, proč tento styl skutečně vyniká.

Lagom a Hygge

Než se vrhneme přímo na všechny detaily severského stylu, věnujte krátkou chvíli prozkoumání něčeho, co nazýváme koncepčním pozadím skandinávských návrhů interiérů – lagom a hygge.

Lagom je švédská filozofie harmonie a umírněnosti. Alternativa k extrémům konzumu, zahrnuje právě tolik věcí, které v životě potřebujete.

Hygge je dánský a norský koncept, který představuje „náladu útulnosti a pohodlné pohostinnosti s pocity pohody a spokojenosti“.

Oba tyto koncepty lze aplikovat na všechny aspekty životního stylu člověka a odráží se v designu interiéru: lagom ztělesňuje minimalismus a funkčnost, zatímco hygge znamená útulnou atmosféru.

Barvy a nábytek

Chcete-li zahájit proměnu Scandi pro váš domov, nespěchejte s vymalováním stěn v typické paletě barev Scandi nebo s nákupem nového nábytku. Začněte jednoduchým, ale zásadním krokem: uklidnění. Nový styl vašeho domova musí ztělesňovat prostornost a funkčnost, která má rozhodně přednost před dekorací .

To samozřejmě neznamená, že musíte okamžitě vyhodit všechny milované maličkosti na vašich poličkách. Některé věci typu „nevím, kam to dát“ si ale opravdu potřebují najít vlastní místo, nejlépe ve skříni nebo na půdě. Pamatujte, že skandinávský styl interiéru je především o jednoduchosti a užitečnosti. Najděte inspiraci ve filozofii „méně je více“ a snažte se zbavit vizuálního nepořádku.

Pochopení důležitosti světla

Dalším klíčovým rysem skandinávského designového stylu je význam, který přiznává osvětlení, zejména přirozenému světlu. Velká okna s minimální úpravou oken pomáhají maximalizovat přirozené světlo. Střešní okna budou nepochybně relevantní pro domov ve stylu Scandi. Světlo můžete pustit dovnitř pomocí zrcadel a reflexních ploch.

Pokud jde o umělé osvětlení, zde se spojují moderní a tradiční trendy, aby vytvořily jedinečný a originální vkus. Svíčky můžete kombinovat s vrstveným umělým osvětlením nebo se uchýlit k jednoduché eleganci papírových závěsných svítidel či lněných lamp. Tyto svítidla vyrobené z přírodních materiálů budou skvělou volbou do kuchyně inspirované skandinávskou kuchyní.

Výběr správných barev

Typické barevné schéma Scandi nezahrnuje mnoho barev. Držte se světlých, tlumených barev bílé, šedé, světle zelené, tmavě modré a jemné růžové, propletené malými návaly barev, jako je hořčicová žlutá, zelenající se zelená a výrazná modrá. Stříkající barvy v dekorativních prvcích, jako jsou polštáře a koberce, dodají kontrast k neutrální paletě převládající v povrchových úpravách stěn a nábytku. Kombinace tlumených tónů a světlých odstínů s přírodním dřevem je nutností. Hladké světlé dřevěné podlahy jsou ochrannou známkou skandinávského interiérového designu.

Výběr poctivých materiálů

Vedle minimalistických tendencí se severský interiérový design vyznačuje také oceňováním přírody, šetrností k životnímu prostředí a používáním poctivých a udržitelných materiálů. Není divu, že dřevo je považováno za primární stavební a dekorativní materiál pro tento styl. Dřevěné (nejlépe světlé) podlahy se většinou umisťují do všech místností kromě koupelen. Rybí parkety jsou častou alternativou ve skandinávských domácnostech.

Láska k masivnímu dřevu nemá ve stylu Scandi žádné hranice, od podlahové krytiny až po obložení stěn. Pokud se vám však toto množství dřeva zdá trochu přehnané, zvažte kombinaci pohledových cihel na stěny a světlého neošetřeného dřeva na podlahy.

V textilu převládají surové textury. Obnošená kůže by byla skvělou volbou pro konkrétní nábytkové prvky, jako jsou kožené malé pohovky, křesla nebo otomanské poufy.

Přidání útulného textilu

Výše zmíněné popisy skandinávského interiérového designu by se mohly zdát dosti asketické, a tak je nejvyšší čas dodat našim domovům útulný šmrnc. I když velký celoplošný koberec do obýváku nebo upřímně řečeno do žádného pokoje nepoložíte (to úplně zkazí vzhled!), nadýchaný koberec se rozhodně hodí. Ovčí kůže nebo dokonce kožešiny jsou běžnou volbou pro doplnění dřevěných podlah. Přikrývky vyrobené z hřejivých a příjemných přírodních textilií, jako je vlna nebo mohér, pomáhají dosáhnout hygge atmosféry.

Při lovu měkkých dekoračních polštářů a nadýchaných koberečků se také poohlédněte po těch s jednoduchým vzorem: geometrické a květinové jsou vhodnou volbou.

Konečně jsme se dostali k části Nábytek

Najít ten správný nábytek pro váš skandinávský domov se nezdá být problém díky rozmanitosti položek a jejich dostupnosti v některých světoznámých obchodech. Ale co přesně bychom měli hledat? Moderní nábytek z poloviny století je nejběžnější pro návrhy interiérů v severském stylu díky svým čistým liniím a minimalistické atmosféře. Barevné schéma se přiklání k šedé – jednoduchá, ale sofistikovaná volba.

Mezi výraznými kusy nábytku ve stylu Scandi najdeme vrstvené povlečení, plovoucí police ve stylu prken, spoustu otevřených polic a volně stojící věšáky. Tento úložný prvek slouží zároveň jako funkční předmět i jako dekorativní prvek. Ve skutečnosti je dvoudílný nábytek a doplňky dalším klíčovým prvkem skandinávských interiérů.

Co třeba Dekor?

I když skandinávské prostředí zahrnuje minimalistický dekor a ozdoby, je nesprávné tvrdit, že některé prvky moderního dekoru by byly nevhodné. Jedním z nejběžnějších dekorativních prvků v domech v severském stylu je monochromatická umělecká díla, jako je ta inspirovaná přírodou. Samozřejmě můžete využít i barevné umění; Scandi styl miluje barevné umění v násobcích.

Převládající řemeslo a ručně vyráběné předměty v bytových dekoracích podtrhují touhu po jednoduchých akcentech. Elegantní a funkční keramické a skleněné nádoby jsou oblíbenými dekorativními prvky v domácnosti Scandi.

Výběr dekoru je samozřejmě jen na vás, ale můžete kombinovat různé dekorativní styly. Jen nezapomeňte na hlavní princip: Skandinávská estetika vyžaduje správné množství nábytku a dekorů – nic víc, nic méně.

Hledání lásky k zeleni

Takže jsme již navrhli naše domy ve skandiánském stylu z ekologických materiálů a přírodních textilií, ale ještě jsme neskončili s projevováním naší lásky k přírodě. Při zařizování svého domu nebo bytu v severském stylu nelze zapomenout na rostliny – živé rostliny, malé rostliny, velké rostliny, spousta rostlin! Najít lásku k zeleni může být pro některé z nás (kteří potřebujeme neustále připomínat, že ji máme zalévat) těžké, ale je nedílnou součástí skandinávského interiérového designu. Alternativně můžete pro dekoraci použít pampovou trávu, od které slibujeme nízkou údržbu.